Siemens ogrzewa bytomskie szkoły. Solidny partner i doradca.

17 szkół w Bytomiu 14 szkół i 7 przedszkoli w Płocku, liczne obiekty oświatowe w Sosnowcu, szkoły w Radzionkowie, Karczewie, Wołowie, Kluczborku, w gminie Świdnica na Ziemi Lubuskiej… Ogółem internetowe zarządzanie zużyciem energii obejmuje już ponad 200 obiektów, nie tylko zresztą oświatowych. Wszędzie tam już przeprowadzono lub przeprowadza się obecnie, korzystając z partnerstwa publiczno – prywatnego, działania termomodernizacyjne połączone ze stworzeniem zdalnego, systemu zarządzania energią. Wszędzie też publiczny, samorządowy wysiłek inwestycyjny wspiera ten sam partner prywatny – Siemens Polska.

Zarządzanie z nagrodą

Coraz śmielej samorządy sięgają ostatnio w finansowaniu swoich inwestycji w sferze usług publicznych po PPP, czyli partnerstwo publiczno - prywatne. Prywatny partner partycypuje wtedy w znacznym stopniu, a nawet ponosi 100 proc. kosztów inwestycji, odbierając później swoje należności w wieloletnich ratach, z efektów osiąganych przez to inwestycyjne przedsięwzięcie. Zrealizowany projekt w Sosnowcu, gdzie Siemens Polska zarządza obecnie efektywnością gospodarki energetycznej w 86 obiektach, zyskał nawet nagrodę European Energy Service Projekt 2015 przyznawana przez Komisję Europejska i Berlińską Agencję Energii.

Jak to zrobili w Bytomiu

Samorząd Bytomia sięgnął właśnie po takie partnerstwo, jako sposób na przeprowadzenie masowych prac termomodernizacyjnych w podległych mu szkołach. Tym prywatnym partnerem zostało powołane przez Siemens Polska konsorcjum firm Siemens sp. z o.o. oraz Siemens Finance sp. z o.o. Praktyczny efekt zawartego w tej sprawie porozumienia mogli ocenić jurorzy tegorocznej edycji Konkursu Modernizacja Roku.

Konsorcjum z własnych zasobów finansowych przeprowadziło równoległą termomodernizację 17 szkół wymieniając w nich m.in. okna, drzwi, oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne oraz docieplenia ścian zewnętrznych i dachów. Wszystkie szkoły wyposażone zostały w systemy sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Zamontowano w nich urządzenia służące do monitorowania zarządzania energią, podłączone do centrum zarządzania firmy Siemens Polska w Warszawie. Dostęp do tego centrum mają także służby miejskie Bytomia, mogące na bieżąco kontrolować termomodernizacyjne efekty.

Warto również podkreślić, że w każdym obiekcie zastosowane zostały rozwiązania optymalne dla danego budynku.

Gwarancje na 20 procent!

Umowa miedzy miastem, a Siemensem Polska przewiduje 15 lat zarządzania energią przez tego prywatnego partnera. Siemens gwarantuje, że w tym okresie zużycie energii elektrycznej zmniejszy się średnio o 20 proc, a energii cieplnej – dzięki systemowi zdalnego sterowania ogrzewaniem pomieszczeń - aż o 48 proc. (Jeśli będzie ono mniejsze przewidziane są odpowiednie kary umowne).

Z uzyskanych dzięki temu projektowi oszczędności miasto przeznaczać będzie, przez 15 lat, 83 proc. na spłatę zainwestowanych przez Siemens Polska (ok. 50 mln zł) nakładów, a pozostałe 17 proc stanowić będą pomniejszone wydatki miejskie na utrzymanie tych szkół. W sytuacji, gdy oszczędności będą większe skorzysta na nich również miasto. Przypomnę, że odniesioną przez Bytom pierwszą korzyść, stanowiło samo przeprowadzenie termomodernizacji 17 szkół, bez naruszania miejskiego budżetu.

W Radzionkowie już mają więcej

U sąsiadów za miedzą, w Radzionkowie, podobny projekt Siemensa zrealizowany w partnerstwie publiczno – prywatnym w 2010 roku pozwolił temu miastu już zaoszczędzić więcej energii niż początkowo zakładano. A to przełożyło się od razu na większe oszczędności w wydatkach budżetowych przeznaczonych pierwotnie na utrzymanie tak zmodernizowanego obiektu.

Przykład radzionkowski najdobitniej pokazuje, że mądrze zorganizowane partnerstwo publiczno – prywatne może być dobrym pomysłem na rozwiązywanie niektórych problemów inwestycyjnych. Poszedł teraz tą droga Bytom, idą inne samorządy miejskie i gminne. Takie właśnie rozwiązanie dotyczy przecież nie tylko obiektów oświatowych. W Poznaniu z podobnego systemu inwestowania skorzystał w części swego programu modernizacyjnego Poznański Ośrodek Specjalistyczny Usług Medycznych POSUM. W Nowym Sączu będzie to budynek sądu…

/z/