Budowa hali sportowo-widowiskowej Cedry Wielkie

Hala sportowa z pełnowymiarowym boiskiem do piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki, z widownią na 248 osób na antresoli i rozsuwanymi trybunami dla kolejnych 132 osób, magazynami na sprzęt sportowy, szatniami, pomieszczeniami technicznymi oraz sanitarnymi, łącznie z toaletą dla niepełnosprawnych powstawała przez dwa lata.
Prace przy jej budowie obejmowały odwodnienie i zagospodarowanie terenu, w tym budowę parkingu i ciągów komunikacyjnych oraz założenie terenu zielonego wokół obiektu. Zadbano o ekologię – kompleks ogrzewany jest przez nowoczesną maszynownię z pompami ciepła i kotłem gazowym wspomaganym przez fotowoltaikę. Zastosowano też rekuperację, zapewniającą właściwą wentylację hali. Przebudowano przyłącza wodociągowe i kanalizacji sanitarnej. W hali odbywają się teraz cykliczne zajęcia sportowe dla uczniów szkoły oraz rozmaite wydarzenia sportowe i kulturalne. Od meczu sparingowego piłki siatkowej PlusLigi mężczyzn pomiędzy drużynami Trefl Gdańsk i Indykpol AZS Olsztyn począwszy poprzez I Żuławski Kongres Kół Gospodyń Wielkich, występy iluzjonistów i pokazy tańca po mistrzostwa powiatu gdańskiego w szachach.
Odbyły się tu też już I Ogólnopolski Turniej Halowej Piłki Nożnej, mecz sparingowy piłki ręcznej mężczyzn TORUS Wybrzeże Gdańsk z reprezentacją Algierii w ramach jej przygotowań do Mistrzostw Afryki czy Puchar Polski w futsalu. Inwestycja była dofinansowana kwotą 2,5 mln złotych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

JANUSZ GOLIŃSKI, WÓJT GMINY CEDRY WIELKIE: "Hala sportowa była obiektem wyczekiwanym przez mieszkańców gminy. Temat powracał od lat, w zasadzie od momentu, gdy zostałem wójtem. Przegrywał jednak, gdy trzeba było decydować na co w pierwszym rzędzie wydać pieniądze. Sąsiadujemy z Gdańskiem, więc najpierw skanalizowaliśmy gminę w 100 procentach, bo to dla wielu mieszkańców miasta warunek przeniesienia się na tereny podmiejskie, wybudowania tu domu lub postawienia firmy. Pytania o media, w tym o kanalizację, to więc jedno z ich podstawowych pytań, gdy rozmawiają o swoich planowanych inwestycjach. Do tego dochodziły także zobowiązania unijne. Gdy jednak wykonaliśmy szereg innych zadań, temat hali powrócił. I podjęliśmy decyzję o jej budowie oraz rozbudowie szkoły o część dydaktyczną. Świetnie się złożyło, bo w tym samym czasie oddana została do użytku droga ekspresowa, którą można z Cedrów Wielkich dotrzeć na gdańską Starówkę w 15 minut. Dla wielu drużyn nasza hala stała się więc doskonałym miejscem treningu, dla organizatorów imprez – atrakcyjnym miejscem do ich przeprowadzenia. Dlatego to właśnie u nas rozgrywane są teraz różne mecze, organizowane są turnieje sportowe czy wydarzenia kulturalne. W ciągu pół roku działalności hali było ich już wiele, dzięki czemu pełni ona planowane funkcje sportowe i społeczne. Hala, tak jak oczekiwaliśmy, jest więc naszą wizytówką. Jest nią i dlatego, że już na etapie projektowania zapadła decyzja o jej ogrzewaniu za pomocą pomp ciepła i pozyskiwaniu energii elektrycznej dzięki posadowionym na jej dachu panelom fotowoltaicznym. To zresztą nie pierwsze nasze tego typu inwestycje. Wcześniej szkołę, przy której powstała hala, również ogrzewały już pompy ciepła. Takich proekologicznych inwestycji mamy więcej, przykładem choćby punkty świetlne – wszystkie takie punktu na terenie gminy są ledowe. Przy budżecie gminnym na poziomie 50 mln złotych, na budowę hali wydaliśmy 17,5 mln złotych. Teraz myślimy już jednak o kolejnych inwestycjach. Najpierw o nowoczesnym przedszkolu ze żłobkiem, w dalszej kolejności o całodobowym domu pomocy społecznej, bo kluby dla seniorów już mamy. A w przyszłości zapewne postawimy również basen."

Inwestor: Gmina Cedry Wielkie
Wykonawca: TYM BUD Zakład Remontowo-Budowlany Waldemar Tymoszewski Pruszcz Gdański
Projektant: Art Projekt K&M Sp. z o.o. Kościerzyna
 

Budowa hali sportowo-widowiskowej

Cedry Wielkie