Sochaczewskie tereny nad Bzurą

Miejska przestrzeń wypoczynkowo-rekreacyjna w Sochaczewie w latach 2018-2021 całkowicie zmieniła oblicze. W ramach realizacji drugiego etapu projektu zagospodarowania nabrzeża Bzury wraz z ruinami Zamku Książąt Mazowieckich oraz parkiem przy ul. Podzamcze powstał nowy amfiteatr, zrewitalizowano park im. F. Chopina, zbudowano bulwary spacerowe wzdłuż rzeki oraz budynek kawiarni wraz z przystanią kajakową nad Bzurą.

Inwestorem był samorząd miejski. Wartość zrealizowanych przedsięwzięć to ponad 30 mln zł. W znaczącej części ratusz pokrył koszt pozyskanymi dotacjami – rządowymi i unijnymi – pochodzącymi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, RPO Województwa Mazowieckiego oraz NFOŚiGW. Stworzono strefę powiązań funkcjonalno- przestrzennych terenów krajobrazowych nabrzeża Bzury i struktur zurbanizowanych, która umożliwia promocję walorów historycznych i kulturalnych miasta, w tym przede wszystkim ruin Zamku Książąt Mazowieckich, stanowiących główną dominantę koncepcji zagospodarowania. W sąsiedztwie zabytkowego obiektu wykreowano przestrzeń publiczną dla celów wypoczynkowych i rekreacyjnych umożliwiającą aktywność sportową i fizyczną oraz służącą organizacji imprez plenerowych i wielkoskalowych o charakterze kulturalno–rozrywkowym.
W parku im. F. Chopina przy ul. Traugutta wytyczono nowy przebieg ścieżek spacerowych, zamontowano elementy małej architektury, dokonano pielęgnacji zieleni. Na estetyce zyskał stojący w centrum parku pomnik F. Chopina. Został oczyszczony, wypoziomowany, lepiej wyeksponowany, doświetlony lampami punktowymi. Na terenie parku stanęło oświetlenie stylizowane na lampy naftowe z końca XVIII w. Od strony przebudowanej ul. Podzamcze powstały schody terenowe z widokiem na scenę amfiteatru. Punkt ten stanowi także początek bulwarów spacerowych nad Bzurą.
W rejonie nabrzeża rzeki wybudowano ciągi pieszo-rowerowe o szerokości czterech metrów. Ze względu na okresowe zalewanie terenu, ścieżki wykonano z betonu cementowego o konstrukcji dylatowanej i dyblowanej na złączach poszczególnych płyt oraz wyniesione ok. 30 cm powyżej przyległego terenu. Nawierzchnię ścieżek wykończono betonem miotełkowanym zapewniającym antypoślizgowość. Pozostałe elementy architektoniczne, takie jak siedziska terenowe, zrealizowano głównie w technologii betonu architektonicznego. Formą i geometrią są one powiązane z systemem ścieżek oraz ukształtowaniem terenu.
Bulwary łączą się z plażą miejską oraz budynkiem kawiarni nad Bzurą. Ukończony w 2020 roku obiekt kubaturowy wyposażono w szklaną fasadę w konstrukcji słupowo-rygkowej, aluminiową ze szkleniem o wysokiej izolacyjności termicznej. Część kawiarni wysuwa się wspornikiem w stronę rzeki zrealizowanym na płycie stropowej w technologii betonu sprężonego. Zachowano ascetyczne podejście do formy i funkcji, klarowność i czystość kompozycji. Na I piętrze budynku, liczącym 230 mkw. powierzchni, znajduje się stumetrowa sala konsumpcyjna, bar, dwie toalety dla klientów oraz niemal trzydziestometrowy taras wychodzący w stronę rzeki.
Parter obiektu stanowi 150 - metrowy magazyn sezonowy dla kajakarzy. Obiekt i jego otoczenie są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Głównym obiektem kubaturowym zrealizowanym w ramach projektu jest amfiteatr z widownią oraz infrastrukturątowarzyszącą. Przeznaczony jest do organizowania wydarzeń kulturalnych o charakterze masowym oraz ze względu na powiązanie z układem ścieżek, jako miejsce rekreacji mieszkańców.
Amfiteatr składa się z dwóch części – widowni oraz budynku zintegrowanego ze sceną plenerową. Obie części pokryte są wspólnym dachem, który pełni jednocześnie funkcję tarasu widokowego. Jego nawierzchnia pokryta została cienkowarstwową powłoką poliuretanową zapewniającą antypoślizgowość.
Taras zabezpieczono balustradą całoszklaną ze szkła zespolonego laminowanego z jednowarstwowego szkła hartowanego z pochwytem ze stali nierdzewnej szczotkowanej. Budynek amfiteatru ma 6 metrów wysokości, do 12,5 m szerokości, a wraz ze ścieżką spacerową biegnącą po jego dachu 141 metrów długości. Do dyspozycji artystów jest scena o powierzchni 360 mkw., dwie garderoby, sanitariaty. Widownia składa się z 894 miejsc siedzących zorganizowanych w ośmiu rzędach, podzielonych na pięć sektorów ograniczonych ciągami schodów.

I: Miasto Sochaczew
W: P.P.H.U. Sochbud s.c. Sochaczew
P: Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o.o. Wrocław
Piotr Osiecki, Burmistrz Sochaczewa

 

Sachaczewskie tereny

Nad Bzurą