Rozbudowa oczyszczalni w Racocie

Jak bardzo potrzebna była rozbudowa oczyszczalni oraz budowa kanalizacji w Turwi? Oczyszczalnia w Racocie wymagała przebudowy w związku z koniecznością zwiększenia przepustowości obiektu i dostosowania go do wymagań zlewni.

Potrzeba zwiększenia przepustowości wynikała z konieczności rozbudowy sieci kanalizacyjnej na terenie aglomeracji Racot, przede wszystkim ze względu na ciągły rozwój miejscowości objętych aglomeracją i stale wzrastającą liczbą terenów pod zabudowę mieszkaniową, które systematycznie stają się terenami zamieszkałymi, a także z uwagi na ciągły wzrost liczby podmiotów gospodarczych.
Ponadto istniejące rozwiązania związane z gospodarką osadową, oparte jedynie na stacji mechanicznego odwadniania osadu oraz wiatach technologicznych, nie zapewniały optymalnych efektów. Oczyszczalnię charakteryzowały także przestarzałe już technologie oczyszczania i wysokie koszty eksploatacji. Dodatkowo budowa kanalizacji sanitarnej w Turwi (wymiana nieszczelnej kanalizacji sanitarnej) miała wpłynąć na poprawę standardu życia mieszkańców oraz jakości środowiska przyrodniczego w miejscowości położonej na terenie Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. Znajdująca się w złym stanie technicznym sieć kanalizacji w miejscowości Turew powodowała przedostawanie się zanieczyszczeń do gleb, wód podziemnych, a w konsekwencji także wód powierzchniowych. Stanowiło to również realne zagrożenie dla miejscowego ujęcia wody pitnej i jej właściwości fizyko-chemicznych.
Ambitne założenie rozbudowy oczyszczalni ścieków w Racocie, wprowadzenie nowych bloków technologicznych oraz innowacyjnego rozwiązania w postaci solarnej suszarni osadów, przełożyło się na projekt i kosztorys opiewający na możliwości sfinansowania tej inwestycji ze środków pomocowych. Odpowiedzią były fundusze europejskie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach działania 4.3 „Gospodarka wodno-ściekowa”. Złożono dobry wniosek i gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 7.238.842,78 zł, przy całkowitych kosztach inwestycji sięgających kwoty 20.869.925,46 zł.
Zadanie pn. „Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Racocie wraz z solarna suszarnią osadów ściekowych. Budowa kanalizacji sanitarnej w Turwi” realizowane było w latach 2018-2020 i zostało ukończone we wrześniu ubiegłego roku. W oficjalnym otwarciu w dniu 21 września
2020 roku uczestniczył Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak.
Zadanie polegało na rozbudowie oczyszczalni ścieków w Racocie w związku z planowanym zwiększeniem ilości przyjmowanych ścieków surowych. Ponadto miało ono za zadanie poprawę istniejącego stanu technicznego, wprowadzenie nowych technologii oczyszczania ścieków oraz rozbudowę tej oczyszczalni o nowe węzły technologiczne zapewniające stabilność jej pracy. Inwestycja miała za zadanie doprowadzenie oczyszczalni ścieków do obecnego stanu wiedzy technicznej w celu zapewnienia wysokoefektywnej pracy przy niskich kosztach eksploatacji oraz zwiększenie jej przepustowości z 600 m3/d do 820 m3/d.
Projekt zakładał realizację oczyszczalni mechaniczno-biologicznej z podwyższoną redukcją związków biogennych w systemie przepływowym. W ramach zadania wykonano ciąg mechanicznego oczyszczania ścieków mający na celu separację skratek i piasku, co znacznie zwiększyło efektywność mechanicznego oczyszczania ścieków. Wybudowano ponadto reaktory biologiczne w konstrukcji żelbetowej obejmujące dwa bliźniacze ciągi technologiczne. Zadaniem reaktora biologicznego jest biologiczne oczyszczanie ścieków w zakresie redukcji substancji organicznych i biogennych. Zagęszczanie i stabilizacja osadu prowadzone sąw komorze stabilizacji. Osad ze stacji odwadniania kierowany jest, przy użyciu przenośnika ślimakowego pod istniejącą wiatę technologiczną. Dalsze zmniejszenie stopnia uwodnienia osadu realizowane jest w solarnej suszarni osadów, w wyniku czego osad zostaje wysuszony do postaci granulatu o zawartości suchej masy ponad 70 %, co dodatkowo redukuje nieprzyjemne zapachy.Stary budynek oczyszczalni uległ przeróbkom na cele administracyjne i socjalne.
Inwestorem zadania była Gmina Kościan. Projekt przebudowy oczyszczalni w Racocie dostarczyła firma EcoTreatment z Gniezna, a wykonawcą pracbył PTB Nickel Sp. z o.o. z Jelonka k/ Suchego Lasu.
Dzięki realizacji projektu rozbudowano oczyszczalnię, zwiększono jej przepustowość oraz wprowadzono nowe technologie oczyszczania ścieków w celu zapewnienia efektywnej pracy przy niskich kosztach eksploatacji. Innowacją jest zastosowanie solarnej suszarni osadów
do zmniejszenia stopnia uwodnienia osadu do postaci granulatu o zawartości suchej masy ponad 70 proc., co wpłynęło na redukcję nieprzyjemnych zapachów oraz całkowitej masy osadów. Przebudowano także stary budynek oczyszczalni, który obecnie służy celom administracyjno-socjalnym. Ponadto ta proekologiczna inwestycja przyczyni się do ograniczenia ilości zanieczyszczeń przedostających się do wód i gleb.
Gmina Kościan oraz mieszkańcy otrzymali nowoczesną oczyszczalnię, wykorzystującą nowoczesne technologie oczyszczania oraz osuszania osadów ściekowych, przekładające się na mniejszą jej uciążliwość. Zwiększona przepustowość oczyszczalni daje możliwość podłączania kolejnych odbiorców w aglomeracji Racot, a przebudowana kanalizacja wpływa na poprawę standardu życia.
Rozbudowę oczyszczalni w Racocie przygotowano na podstawie projektu firmy ECO TREATMENT z Gniezna, z którą gmina współpracuje z powodzeniem już od wielu lat. To ta firma projektowała dla gminy wcześniejszą oczyszczalnię w Racocie, a także oczyszczalnię w Starych Oborzyskach.
Generalnym wykonawcą inwestycji była wyłoniona w wyniku przetargu spółka PTB NICKEL.

"To zadanie w Racocie realizował nowy podmiot, z którym wcześniej nie mieliśmy okazji współpracować, ale znaliśmy ich dokonania, chociażby na terenie województwa wielkopolskiego - mówi Andrzej Przybyła, wójt gminy Kościan. - Współpraca okazała się bardzo dobra. Na każdym etapie realizacji wspólnie podejmowaliśmy decyzje, a comiesięczne tzw. rady budowy, pomiędzy zamawiającym, projektantem i wykonawcą, pozwoliły wyeliminować wiele niepotrzebnych nieporozumień i dopilnować terminu realizacji. Ze współpracy z naszymi partnerami jesteśmy zadowoleni. Wszelkie ewentualne usterki i awarie, wynikające z gwarancji na wykonanie zadania, są usuwane na bieżąco."

Projekt obejmował również Budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Turwi (wymiana nieszczelnej kanalizacji sanitarnej). W wyniku projektu
powstała nowa sieć wraz z przyłączami o parametrach:
- kolektory PVC 200 mm - 990 m
- przyłącza PVC 160 mm - 113 m/ 13 szt.
- przyłącza PVC 200 mm- 81 m / 4 szt.
 

Oczyszczalnia ścieków

Racot