A tę wieś przesuniemy trochę dalej ...

Nad wsią Nieboczowy w gminie Lubomia zawsze wisiało widmo powodzi i podtopień. Po powodzi tysiąclecia w 1997 zapadła decyzja o rozpoczęciu prac nad programem ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry. Ich skutkiem w 1999 roku była decyzja budowy zbiornika przeciwpowodziowego przed Raciborzem. Problem jednak w tym, że na tym terenie znajdowała się wieś Nieboczowy...

Była tam, a teraz jest osiem kilometrów dalej. Została przeniesiona. I jakkolwiek brzmi to niedorzecznie, tak właśnie się stało. Mieszkańcy protestowali przeciwko budowie zbiornika, a gdy jasne stało się, że niewiele załatwią, rozpoczęli walkę o przeniesienie wsi w inne miejsce. Udało się. Inwestor zbiornika wodnego odkupił działki rolne i zabudowane w mających zostać zrównanych z ziemią Nieboczowach, a ich mieszkańcy mieli kupić działki w okolicy miejscowości Syrynia oddalonej kilka kilometrów. Był nawet pomysł, aby starą nazwę wsi zastąpić nową - Nowe Nieboczowy. To jednak nie podobało się większości mieszkańcom i Nieboczowy to nadal Nieboczowy, tylko że przesunięte i zbudowane od nowa. Ale za to jak! Do budowy niezbędne były środki finansowe, które ostatecznie pozyskano z Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Roli Inwestora podjęła się, po raz pierwszy w historii przesiedleń z terenów zbiorników przeciwpowodziowych, jednostka samorządu terytorialnego gmina Lubomia na czele z Wójtem Czesławem Burkiem, a wydatnej pomocy finansowej udzielił Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Gliwice – Inwestor Zbiornika Racibórz. Budowa została rozpoczęta w marcu 2014 r. w terenie prawie całkowicie pozbawionym wszelkiej infrastruktury. Budowa trwała 5 lat i ostatecznie została zakończona i rozliczona do 30 czerwca 2019 r. Koszt robót budowlano - montażowych z wartością wbudowanych urządzeń dla infrastruktury gminnej na terenie nowej wsi Nieboczowy wyniósł około 30 mln zł.
Zakres prac objęty był Kontraktem ORFPP A2-4, który został podzielony na kilka niezależnie realizowanych kontraktów:
• Budowa budynku Wiejskiego Domu Kultury z Remizą OSP oraz punktem przedszkolnym, zadaszeniem terenowym i rynkiem z placem wodnym, budowa budynku Wiejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, budowa parku wraz z obiektami, budowa ścieżek rowerowych, budowa infrastruktury technicznej (przyłączy i sieci wody, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci monitoringu gminnego CCTV oraz gospodarki zielenią) na terenie Nowej Wsi.
• Budowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych: zespół Z4 stan deweloperski - mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe, zespół Z5 - jedno mieszkanie dwupokojowe oraz jedno mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej, zespół Z6 - 5 mieszkań jednopokojowych.
• Budowa wyspy w parku w tym w szczególności: wyspa, kładki, altany, stoły do grillowania, podesty dla wędkarzy.
• Budowa boiska do piłki nożnej z układem ogrodzeń, piłkochwytów oraz trybunami zadaszonymi oraz boiska wielofunkcyjnego.
• Budowa streetwork, siłowni zewnętrznej, skateparku.

W wyniku budowy zrealizowano elementy infrastruktury gminnej:
• wybudowano budynek Wiejskiego Domu Kultury z remizą Ochotniczej Straży Pożarnej, przedszkolem publicznym, rynkiem, placem wodnym ;
• wybudowano budynek Wiejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji z zapleczem socjalnym i odnową biologiczną;
• park o pow. 6,5 ha ze ścieżkami parkowymi o długości 2157 mb oraz staw wodny wraz z wyspą;
• dziewięć mieszkań komunalnych.
Powyższe kontrakty zrealizowała firma Borbud z Raciborza. Roboty zrealizowano od czerwca 2016 r. do czerwca 2019 r.
• wybudowano boisko do piłki nożnej z ogrodzeniem wraz z trybunami zadaszonymi oraz boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej Powyższy kontrakt zrealizowała firma Tamex Obiekty Sportowe z Warszawy. Roboty realizowano od lipca 2016 r. do marca 2018 r.
• ponadto w parku w ramach odrębnych kontraktów wybudowano streetwork, siłownię zewnętrzną oraz skatepark oraz dodatkowo mieszkania komunalne - 9 szt Roboty zrealizowała firma Dombud Anna Zadorożna Ryszard Zadorożny z Gliwic. Roboty wykonywano od lipca 2016 r. do marca 2018 r.

Nadzór budowlany, włącznie z wykonywaniem funkcji Inżyniera Kontraktu i usługami Zarządzania Kontraktem i projektowania wykonywało konsorcjum firm: ECMG GmbH z siedzibą w Wiedniu - Lider Konsorcjum, ECM GROUP POLSKA S.A. - Partner Konsorcjum, EURO-PROJEKT Zbigniew Kuśmierz - Partner Konsorcjum. Z ramienia powyższego konsorcjum firm funkcję Głównego Projektanta pełnił mgr inż. Krystian Kaizerbrecht.

Nieboczowy

gmina Lubomia