Przebudowa centrum miasta - deptak z kulturalnym akcentem

Ulica Kościuszki  jest najstarszą arterią Trzcianki. To właśnie tu zlokalizowana była wieś leżąca na trasie  z Czarnkowa do Wałcza, która z czasem rozrosła się przekształcając w dzisiejszą Trzciankę. Mimo historycznego  znaczenia i położenia w centrum miasta ulica Kościuszki przez lata nie była jednak jego wizytówką – z dziurawą nawierzchnią, odrapanymi elewacjami kamienic nie robiła dobrego wrażenia.
 - Obejmując funkcję burmistrza Trzcianki postawiłem sobie za zadanie dokonanie przebudowy centrum miasta – mówi Krzysztof Czarnecki, urzędujący dziś szef trzcianeckiego ratusza.
– Pierwszy został zmodernizowany Park 1 Maja, w którym odnowiono ścieżki piesze i muszlę koncertową, utworzono siłownię zewnętrzną oraz nasadzono nowe drzewa i krzewy. W drugiej kolejności przebudowany został skwer przed Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie postawione zostały drewniane figury patronów pszczelarzy, myśliwych i piekarzy. Z okazji 1050-lecia chrztu Polski posadzony został platan. Kolejnym zadaniem była przebudowa ulicy Chopina, równolegle trwały prace modernizacyjne ulicy Kościuszki. Ukończona w ubiegłym roku rewitalizacja odmieniła ulicę Kościuszki. Przede wszystkim, zmieniła się jej funkcja, przekształcono ją bowiem na pewnym odcinku w deptak. Zbudowano nowe linie oświetlenia i ułożono na niej nową nawierzchnię. Odświeżono elewacje budynków, wyznaczono miejsca pod roślinność obsadzając je zielenią, tworząc piękne i kolorowe rabaty kwiatowe, obok których ustawiono ławki. Pojawiły się też inne nowe elementy miejskiej architektury, w tym schody, pochylnie dla wózków inwalidzkich.           



                                       
 
Plac przylegający do deptaka zmieniono w mini amfiteatr, gdzie miejsca siedzące stanowią stopnie betonowe, a w którym odbywają się spektakle i koncerty organizowane dla dzieci i osób starszych. Jedną z imprez jest też głośne czytanie książek polskich wieszczów. Jeszcze do niedawna zaniedbana ulica zyskała nowoczesny, atrakcyjny wygląd i stała się przyjazna dla mieszkańców. Rewitalizacja ulicy Kościuszki była ostatnim zadaniem przed modernizacją Placu Pocztowego, która będzie zwieńczeniem planu przebudowy centrum miasta. Prace na Placu Pocztowym oraz na przyległym do niego targowisku miejskim, rozpocząć się mają od roku 2018. Powstanie tu budynek, który zasiedlą stowarzyszenia działające w mieście, realizujące zadania związane z ekonomią społeczną. Targowisko zostanie częściowo zadaszone, otwarta przestrzeń, poza dniami targowymi, będzie miejscem parkowania pojazdów. Na placu pozostaną rosnące na nim okazałe drzewa, które nadają mu charakter parkowy.