Dwór Św. Maksymiliana we wsi Wierzchucinek województwo kujawsko-pomorskie

Katolickie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Specjalnej Troski i ich Rodzin im. św. Maksymiliana Kolbego od 30 lat pomaga osobom niepełnosprawnym z terenu Bydgoszczy oraz okolicznych wsi. Celem stowarzyszenia jest otoczenie wszechstronną opieką osób potrzebujących zarówno dzieci jak i dorosłych.



- Naszym zdaniem osoba niepełnosprawna powinna pozostawać w rodzinie, a nie w DPS lub innej placówce, ale żeby to było możliwe rodzina osoby niepełnosprawnej musi zostać otoczona dyskretną i taktowną pomocą, bo tylko wtedy taka rodzina będzie miała siłę do skutecznej opieki nad swoim krewnym - mówi Andrzej Dorszewski, prezes Katolickiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Specjalnej Troski i Ich Rodzin im. Maksymiliana Kolbego.

Dotychczasowe działania stowarzyszenia to: w latach 1992 -2000- systematyczne spotkania integracyjne dla osób niepełnosprawnych z Bydgoszczy i okolicznych wsi, 2000-2005- świetlica terapeutyczna realizowana we współpracy z PFRON, 2005-2021 – wyjazdowe zajęcia integracyjne dla osób niepełnosprawnych we współpracy z gminą Sicienko.

- Dzięki naszym działaniom niepełnosprawni z terenów wiejskich mogli korzystać z dóbr kultury takich jak kino, teatr, opera, filharmonia i inne oraz zwiedzili szczegółowo województwo kujawsko - pomorskie i poznali piękno Polski od Bałtyku po gór szczyty - mówi Andrzej Dorszewski. - Nasz potencjał materialny to: lokal o powierzchni 130 mkw. w Bydgoszczy użyczany bezpłatnie przez Prezesa Stowarzyszenia, dworek z połowy XIX wieku na 3h działce nad jeziorem we wsi Wierzchucinek, dwa dziewięcioosobowe używane mikrobusy. Praca Stowarzyszenia oparta jest wyłącznie na wolontariacie.


Klasycystyczny dworek z połowy XIX wieku o powierzchni ok. 1000 mkw. wymagający generalnego remontu to przepiękne piwnice z ciekawym sklepieniem, na parterze pięć dużych sal, a na piętrze 12 pokoi. Wszystko połączone niezwykle ciekawą klatką schodową dodatkowo oświetloną oknem w suficie.
Dworek położony jest na 3 h działce, w skład której wchodzi zabytkowy park oraz plaża, na zapleczu jest położona stajnia o powierzchni 800 mkw. z wysokim sklepieniem oraz ogrodzonym wybiegiem dla koni.

- Dotychczasowe doświadczenie przekonuje nas do konieczności powołania Maksymiliańskiej Szkoły Dobroczynności, która zostanie zlokalizowana na piętrze należącego do Stowarzyszenia Dworku – dodaje Andrzej Dorszewski.
Sześciu stałych wolontariuszy podczas dwutygodniowych turnusów będzie przekazywało wiedzę i doświadczenie innym pełnoletnim wolontariuszom, którzy zdobyte w ten sposób umiejętności skutecznie wykorzystają w swoim środowisku, a jeśli sobie nie poradzą skorzystają z pomocy Stowarzyszenia. Na parterze zlokalizowana zostanie Pracownia Rzemiosł Artystycznych oraz teatr integracyjny, gdzie niepełnosprawni pod okiem terapeutów i wolontariuszy będą rozwijali różnorodne talenty. W oparciu o budynki gospodarcze będzie prowadzona hodowla koni do hipoterapii i psów do dogoterapii.

Stowarzyszenie będzie wdzięczne wszystkim którzy w jakikolwiek sposób zaangażują się w to dzieło.
www.dworswmaksymiliana.org

 

Dwór Św. Maksymiliana

Wierzchucinek