Budynek dostał nowe życie

Zgłoszona do konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI w." inwestycja dotyczy zmiana sposobu użytkowania i modernizacji i  budynku wybudowanego w 1903 roku przy ulicy Niedurnego 75 w Rudzie Śląskiej. Pierwotnie w budynku znajdowały się duże lokale mieszkalne dla wyższego dozoru technicznego pracowników Huty „Pokój”.

Po II wojnie światowej w ramach ówczesnej socjalistycznej  gospodarki mieszkaniowej, mieszkania zostały podzielone, pomniejszone i wprowadzono tam lokatorów z przesiedleń. Jednocześnie zostały ograniczone przez Hutę Pokój środki finansowe  remonty  budynku.
W latach 90 ubiegłego wieku ze względu na restrukturyzację ciężkiego przemysłu, w tym Huty Pokój, budynek został wykwaterowany ze względu na bardzo zły stan techniczny, a  właściciel Huty sprzedał jedną trzecią budynku osobie fizycznej.
W związku z przyjętą  strategią przez Miasto Ruda Śląska dotyczącą, między innymi, rewitalizacji centrum Nowego Bytomia, MPGM TBS Spółka z o.o. 2016 roku  nabyła od Huty Pokój i prywatnego właściciela nieruchomość przy ul. P. Niedurnego 75.  Następnie przystąpiła do przygotowania koncepcji zagospodarowania budynku i dokumentacji technicznej, a także montażu finansowego w celu pozyskania środków  na realizację przedsięwzięcia.
Wstępny etap prac został rozpoczęty w 2019. Polegało to na wzmocnieniu a właściwie odbudowy fundamentów i nowej konstrukcji dachu. Kolejny etap rozpoczął się w 2020 roku właściwie w budynku pozostały tylko mury zewnętrzne, zostały wymienione stropy, zainstalowano centralną magistralę klimatyzacji, i sieci internetowej,  także trzy podnośniki dla osób niepełnosprawnych, w tym dźwig osobowy od piwnicy do poddasza.
 

Bogusław Waćko, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rudzie Śląskiej
 "Budynek w całości jest przeznaczony na działalność komercyjną, na parterze znajduje się filia ZUS-u oddziału Chorzów, co bardzo ułatwia załatwianie spraw mieszkańcom, gdyż punkt jest dobrze skomunikowany z całym miastem składającym się z jedenastu dzielnic. Ponadto pod parkingiem zostały wykonane dwa zbiorniki na wodę deszczową o pojemności 17 000 litrów, a woda służy do podlewania zieleni w całym mieście."
 
 

Ruda Śląska

ul. Niedurnego 75