To kosmos wśród tego rodzaju obiektów

Czterokondygnacyjne ultranowoczesne centrum magazynowo-dystrybucyjne Panattoni BTS Świebodzin przeznaczone jest do magazynowania, konfekcjonowania i spedycji produktów na potrzeby najemcy z branży e-commerce. Cały obiekt o pow. całkowitej 200 000 mkw.składa się m.in. z części magazynowo-logistycznej (168 496 mmkw. powierzchni całkowitej) oraz części biurowo-socjalnej (13 019 mkw. powierzchni całkowitej). By poprawić komunikację w rejonie nowej inwestycji, Kajima Poland wybudowała nowe rondo na drodze nr 276, wraz z niezbędną infrastrukturą.
Obiekt wyposażony jest w szereg rozwiązań proekologicznych, w tym: instalację fotowoltaiczną zaopatrującą cały obiekt w zielony prąd z energii odnawialnej (3873 panele dachowe), przystanki komunikacji zbiorczej dla pracowników, stacje ładowania samochodów elektrycznych, ścieżki rowerowe, łąki kwietne, domki dla owadów i w wiele innych rozwiązań. Obiekt posiada ekologiczny certyfikat BREEAM Excellent. Proces projektowy odbywał się w systemie BIM (Building Information Modeling) z użyciem technik 3D, na platformie CDE (Common Data Environment).


Maciej Runkiewicz, Prezes Kajima Poland Sp. z o.o.

"Mimo dwudziestoletniego doświadczenia w realizacji obiektów logistycznych budowa Panattoni BTS Świebodzin stanowiła dla nas niemałe wyzwanie. Przecież nie co dzień buduje się w Polsce obiekty logistyczne o takiej skali (200 000 mkw.) i do tego czterokondygnacyjne. Wyobraźmy sobie, że zużyto tu ponad 43 000 m szesc. betonu nie licząc prefabrykatów. Doskonała koordynacja prac miała zatem kluczowe znaczenie. Wsparliśmy się m.in. specjalną aplikacją koordynującą w czasie rzeczywistym dostawy materiałów na budowę, zaś cały proces projektowy odbywał się w systemie BIM (Building Information Modeling) z użyciem technik 3D. Te oraz inne zastosowane narzędzia oraz umiejętności naszych inżynierów w sumie dały pożądany efekt. Sześć miesięcy po rozpoczęciu prac - dodatkowo skróciwszy harmonogram o trzy tygodnie - przekazaliśmy obiekt klientowi w trybie Early Access (wczesny dostęp), zaś w sierpniu 2021 zakończyliśmy wszystkie prace i po wymaganych odbiorach przekazaliśmy klucze do obiektu.

Realizacja inwestycji Panattoni BTS Świebodzin była też sprawdzianem dobrego przygotowania się na trwającą wówczas pandemię COVID-19. W szczytowych momentach na placu budowy było obecnych ok. 1100 pracowników z wielu firm podwykonawczych, tak więc każdy przypadek zakażenia groził katastrofą. Jak sobie z tym poradziliśmy? Przede wszystkim regularne testy pracowników fizycznych oraz kierownictwa budowy. Jako generalny wykonawca byliśmy też w stałym kontakcie z lokalnym Sanepidem, raportując wszystkie przypadki zakażenia i prowadząc szczegółowe zestawienia. Wdrażaliśmy też specjalne instrukcje postępowania dla podwykonawców. Te i inne działania dały efekt: ani jednego dnia wstrzymanej budowy.

Panattoni BTS Świebodzin jest też świetnym przykładem tzw. zrównoważonego budownictwa - przyjaznego środowisku, pracownikom i lokalnej społeczności. Potwierdza to certyfikat BREEAM na poziomie Excellent, do którego Kajima Poland przygotowywała obiekt począwszy od etapu projektowego. Obecnie większość obiektów realizowanych przez Kajima Poland posiada certyfikaty BREEAM, jednak przy tej skali i na tak wysokim poziomie certyfikacji należało zastosować coś więcej. Korzystanie z OZE za pomocą paneli fotowoltaicznych, zbiorowy transport dla pracowników, liczne stacje do ładowania akumulatorów aut elektrycznych rozpoczynają długą listę ciekawych i nowoczesnych rozwiązań."

Świebodzin

Budynek Pannatoni