Naturalność, funkcjonalność i prostota

STAROGARD GDAŃSKI. Centrum Rekreacyjno-Sportowe na Piekiełkach znajduje się w centrum miasta w sąsiedztwie rzeki Wierzyca oraz ścieżki edukacyjnej biegnącą jej doliną. Powstało z myślą o mieszkańcach całego Kociewia, szczególnie tych, których nie stać na dalekie wakacyjne wyprawy poza region.
Obiekt spełnia wymogi bioróżnorodności, doskonale wpisuje się w obszar Natura 2000 i rozwija świadomość ekologiczną mieszkańców miasta.  Składa się z części: basenowej – trzy baseny, wodny plac zabaw, miejsce do plażowania i sauna; sportowej – wielofunkcyjne boisko do sportów plażowych; rekreacyjnej – naturalny plac zabaw, naturalny labirynt, wybieg dla psów oraz turystycznej – parking dla kamperów. Projektanci postawili na naturalność, funkcjonalność i prostotę. Baseny są stelażowe obudowane pomostami z naturalnego surowca o różnej szerokości. Częściowo zasilane przez system fotowoltaiki. Podobnie wszystkie urządzenia na placu zabaw są pochodzenia naturalnego. Zarówno plac zabaw, jak i labirynt służą edukacji w zakresie recyklingu, upcyklingu czy zero-waste. Kompleks ma zachęcać do aktywności oraz być ciekawą i atrakcyjną formą spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Piekiełki pełne atrakcji
W skład kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego na Piekiełkach w Starogardzie Gdańskim wchodzą trzy baseny odkryte o różnej wielkości i głębokości, park wodny dla dzieci, miejsce do wypoczynku z leżakami, sauna, wybieg dla psów, parking dla kamperów, naturalny plac zabaw i boisko do gier plażowych.
Na terenie kompleksu znajduje się miejsce do plażowania. Można schować się przed słońcem pod specjalnie ustawionymi na trawie żaglami i skorzystać z leżaków. Dla najmłodszych dostępny jest park wodny z kolorowymi fontannami oraz dwie zjeżdżalnie. Do zabawy zachęca też naturalny plac zabaw pełen niespodzianek i przyjaznych urządzeń.
Ci, którzy wolą bardziej aktywny wypoczynek, w przerwie od pływania, mogą pograć w siatkówkę plażową. Bardziej zaangażowani mogą potrenować na wielofunkcyjnym boisku do uprawiania sportów letnich.
Na terenie kompleksu znajduje się również wybieg dla psów małych i średnich. Zaś dla turystów, którzy podróżują kamperami, przewidziano parking na 5 aut z dostępem do mediów. Jest to najlepiej wyposażony parking dla kamperów na Pomorzu. Miłośnicy caravaningu mogą się zatrzymać i skorzystać z pełnego serwisu, który to miejsce oferuje. Przy okazji mogą się zrelaksować  na terenie basenów lub zwiedzić miejskie zabytki. Kompleks umiejscowiony jest w sąsiedztwie ścieżki edukacyjno-rekreacyjnej, z której rozciąga się widok na dolinę rzeki Wierzyca. Niedaleko kompleksu znajduje się Park Miejski oraz Rynek z XIV Farą.
 

Janusz Stankowiak, Prezydent Miasta Starogard Gdański
"W talach siedemdziesiątych minionego wieku teren Piekiełek służył mieszkańcom jako miejsce rekreacji. Niestety przez wiele lat leżał odłogiem. Postanowiliśmy wrócić do tej tradycji i przywrócić go do życia dla dobra mieszkańców. Nie było to zadanie łatwe, gdyż część tego obszaru objęta jest ochroną Natura 2000. Udało się jednak spełnić wszystkie wymagania bioróżnorodności. Postawiliśmy na naturalność, funkcjonalność i prostotę.  Dzisiaj w Starogardzie mamy wspaniały kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy,  który w ostatnim sezonie odwiedziło ponad 11 tys. ludzi. Nie każdego bowiem stać na wakacyjny wyjazd nad morze czy nawet pobliskie jezioro. W upalne dni baseny przynoszą mieszkańcom Starogardu i okolic ochłodę oraz możliwość zrelaksowania się wśród zieleni."

Centrum Rekreacyjno-Sportowe

Stargard Gdański


I:Gmina Miejska Starogard Gdański
W: ROKA Budownictwo Sp. z o.o. Starogard Gdański
W: Firma Handlowa Adam Kowalczyk Starogard Gdański
P:  Agraria Agrapool Consulting Warszawa