Budowa Centrum Promocji Drewna JATA

Drewno to materiał o wszechstronnym zastosowaniu, odnawialny, przyjazny środowisku. Przypomina o tym Nadleśnictwo Łuków w swoim Centrum Promocji Drewna JATA. Co oczywiste, wykonanym z drewna, w energooszczędnej technologii.
Centrum Promocji Drewna to wielofunkcyjny obiekt zlokalizowany w leśnictwie Jata. Jest budynkiem energooszczędnym. Jego podstawowym przeznaczeniem jest promocja drewna jako najlepszego materiału o wszechstronnym zastosowaniu, odnawialnego, przyjaznego środowisku, magazynującego CO2. W budynku wykorzystano system konstrukcyjno–izolacyjny, złożony z elementów drewnianych, w którym właściwości nośne mają drewniane belki dwuteowe oraz słupy i belki z drewna klejonego. Właściwości termoizolacyjne zapewniają natomiast materiały drewnopochodne na bazie włókna drzewnego w postaci płyt, mat i granulatu. Ponadto na dachu, jak i elewacji budynku, zaprojektowano fasadę wentylowaną pokrytą gontem osikowym. Dzięki bardzo dobrej charakterystyce energetycznej obiektu, a co za tym idzie znikomemu zapotrzebowaniu na energię, możliwe będzie zaspokojenie znacznej części potrzeb energetycznych za pomocą OZE. Budynek wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną o mocy 4,06 kWp, która wspomaga systemy c.o. i c.w.u. oparte o gruntową pompę ciepła typu solanka/woda.
Budynek przeznaczony jest do propagowania technologii budowlanych opartych na drewnie oraz na jego wszechstronnym użyciu na potrzeby życia codziennego. Mieści się w nim administracja leśna, część obiektu jest jednak wykorzystywana jako miejsce promocji Rezerwatu Jata.

GRZEGORZ USS NADLEŚNICZY: "Drewno należy promować, bo wciąż nie wszyscy wiedzą, że jest to bardzo dobry materiał, uniwersalny, odnawialny, o doskonałym stosunku wytrzymałości do ceny. Na zajęciach z materiałoznawstwa na studiach prowadzi się czasem testy, w czasie których studentom zasłania się oczy i prosi o wybranie spośród różnych próbek tych najmilszych w dotyku, najbardziej przyjaznych. Większość studentów wybiera drewno. Teraz, kiedy tak wiele mówi się o ekologii, warto i o tym wspominać. Drewno, obliczyli naukowcy, ma dziś około 30 tysięcy zastosowań, tymczasem większość z nas potrafi wymienić raptem kilka. Wie, że można drewno spalić w kominku lub w ognisku, wybudować dom, zrobić meble i niewiele więcej. A przecież z drewna produkuje się też zabawki, przybory dla dzieci, różne artykułu gospodarstwa domowego. Na drugim biegunie są pewne elementy amerykańskich wahadłowców kosmicznych. Wykonane z drewna, bo jest ono lekkie i wytrzymałe. Obecnie na świecie zaczyna się też budować z drewna nie tylko domy, ale i kilkunasto- lub nawet dwudziestokilkupiętrowe wieżowce. Ten trend nie powinien nikogo martwić, choć tak wielu z nas przejmuje się wycinką lasów. Trzeba pamiętać, że jest to uprawa, tyle że nie zbiera się plonów każdego roku w tym samym miejscu. W ostatnich latach jako Lasy Państwowe wykorzystywaliśmy 60 procent naszych możliwości produkcyjnych. Idealna sytuacja jest, gdy odsetek ten sięga 90 procent, czyli wciąż pozyskujemy mniej drewna niż możemy i powinniśmy. I to wcale nie jest dobre, bo stare drzewa chorują, upadają, co oznacza problem dla przyszłych pokoleń. O tym też trzeba informować, stąd pomysł na utworzenie Centrum Promocji Drewna. Budynku w 100 procentach wybudowanego z drewna. Pięknego i bardzo ekologicznego. Chcemy dzięki niemu udowodnić, że w drewnianych obiektach zużywa się 25-30 procent energii, która potrzebna byłaby do ogrzewania i zapewnienia funkcjonowania tradycyjnego budynku."

Inwestor: Nadleśnictwo Łuków
Wykonawca: domyidachy.pl Siedlce
Projektant: MMA Pracownia Architektury Lublin
 

Galeria zdjęć

Centrum Promocji Drewna Jata