Kamienica Konarzewskich w Czeladzi odzyskała dawny blask

Mieszcząca się tuż przy czeladzkim rynku Kamienica Konarzewskich to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na terenie miasta. Już niebawem zmodernizowany budynek ponownie będzie służyć mieszkańcom dzięki ulokowania w nim Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej.

- Gdy w 2014 objąłem funkcję burmistrza miasta obiecałem mieszkańcom, że wiele niszczejących budynków na terenie Czeladzi już wkrótce odzyska swój dawny blask. Jednym z takich obiektów jest mieszcząca się przy naszym rynku, Kamienica Konarzewskich – mówi burmistrz Zbigniew Szaleniec.

Rzeczywiście, charakterystyczny budynek niszczał przez blisko 30 lat, aż do 2019 roku, kiedy zapadła decyzja o jego modernizacji.

- Pewne plany dotyczące tego jak mogłaby wyglądać zmodernizowana kamienica znajdowały się w miejskiej szufladzie z projektami. Jednakże moim poprzednikom brakowało środków na realizację tego typu inwestycji. Swoją kadencję postanowiłem więc oprzeć na uzdrowieniu czeladzkiego budżetu oraz skutecznym pozyskiwaniu funduszy zewnętrzny. Dzięki temu możliwe stało się rozpoczęcie modernizacji Kamienicy Konarzewskich oraz wielu innych inwestycji na terenie miasta – dodaje burmistrz Zbigniew Szaleniec.

Wykonawcą robót byłagrupa Efekt Sp. z o.o. Chorzów, a całkowity koszt prac wyniósł około 8 milionów złotych. Należy podkreślić, że w 2018 roku miasto pozyskało ze środków zewnętrznych blisko 3,5 miliona złotych na rozbudowę i modernizację kamienicy. Ponadto Czeladź otrzymała też niemal 900 tysięcy złotych z funduszy unijnych na prowadzenie działalności społecznej w tym budynku stąd pomysł, aby to właśnie tam trafiło Centrum Usług Społeczno-ściowych i Aktywności Lokalnej, które już wkrótce zacznie służyć mieszkańcom. W ramach prowadzonych prac dobudowano nową część budynku, która została ozdobiona arkadami i punktami świetlnymipodkreślającymi unikalny charakter kamienicy. W obiekcie znajdzie się również Centrum Informacji Miejskiej oraz niewielki lokal gastronomiczny.

Inwestor: Miasto Czeladź
Wykonawca: Efekt Sp. z o.o. Chorzów
Projektant: Archit Pracownia Architektoniczna Małgorzata
Gołąbek Częstochowa
 

Kamienica Konarzewskich

Czeladź