Przylasek Rusiecki centrum rekreacji i wypoczynku w Krakowie

Celem projektu było stworzenie atrakcyjnego terenu sportowo -rekreacyjnego wykorzystującego istniejące walory przyrodnicze, na które składają się zieleń, zbiornik wodny oraz ukształtowanie terenu. Dzięki projektowanym ścieżkom, parkingom, nowym urządzeniom i obiektom teren został uporządkowany i zagospodarowany zapewniając bezpieczne wielofunkcyjne centrum rekreacji i wypoczynku. 

Zbiornik nr 1 należy do kompleksu 14 zbiorników wodnych na terenie Przylasku Rusieckiego w Nowej Hucie, mieszczących się w dawnym zakolu Wisły. Jest to teren poeksploatacyjny, gdzie w latach 50. i 60. XX wieku wydobywano żwir na budowę kombinatu metalurgicznego. Po zakończeniu wydobycia stabilizacja stosunków wodnych spowodowała wypełnienie wyrobisk wodą. Teren objęty opracowaniem to działka o powierzchnia 261 433 mkw. Zbocza zbiornika są łagodne. Roślinność wokół zbiornika stanowią roślinność bagienna oraz wodna, złożona z roślin wodnych, szuwarów właściwych Phragmition, szuwarów turzycowych Magnocaricion, kwaśnych młak turzycowych Caricetalia fuscae, alkalicznych młak turzycowych Caricetalia davallianae i wiklin nadrzecznych. Opis rozwiązań projektowych Na terenie objętym opracowaniem, stworzony został nowy układ komunikacyjny w oparciu o istniejące drogi oraz przedepty. Ścieżki wykonane z kruszywa są kontynuowane pomostami drewnianymi. Jeden z pomostów, prawdopodobnie najdłuższy drewniany pomost pływający w Polsce meandrujący między wodą a nadbrzeżnymi szuwarami prowadzi od głównego wejścia wraz z parkingiem aż do centralnego punktu założenia z plażą oraz budynkami zaplecza techniczno- sanitarnego. Wzdłuż ścieżek wprowadzono kosze na odpadki oraz ławki, które wpisują się w istniejące skarpy terenowe. Zrewitalizowane nabrzeże zyskało powiększoną plażę, plac zabaw, wieże ratownicze, miejsce na namiot plenerowy oraz wyposażenie w elementy małej architektury. Rozwiązania projektowe wpisują się w naturalnych charakter terenu.
Zastosowane materiały są naturalne oraz pozyskiwane lokalnie. Ścieżki wodoprzepuszczalne z kruszywa, drewniane pomosty, drewniane elewacje budynków. Jako ogrodzenia wykorzystano ekologiczne nasadzenia żywokołów wierzbowych nawiązujących do tradycji wierzby głowiastej, której przepiękne stare okazy zachowały się na rewitalizowanym założeniu z czasów przed eksploatacyjnych, kiedy na tym terenie znajdowały się podkrakowskie łąki oraz pastwiska.
Niedaleko plaży zlokalizowano dwa budynki pomocnicze: magazynowo-obsługowy oraz sanitarno-szatniowy. Architektura oraz sposób lokalizowania obiektów nawiązuje do tradycyjnej zabudowy zagrodowej sąsiednich terenów. Wszystkie obiekty są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami oraz wykonane zgodnie z zasadami uniwersalnego projektowania w myśl w art. 2 ‚‚Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych”. Zapewniono możliwość korzystania z powstałego centrum rekreacji osobom w każdym wieku od małych i średnich dzieci poprzez osoby uprawiające sporty wyczynowe, do osób starszych. Przewidziano również miejsce działalności lokalnych mikroprzedsiębiorców w postaci miejsc przeznaczonych pod foodtrucki, jednocześnie dla wszystkich użytkowników powstał obszerny wielofunkcyjny namiot plenerowy. Całość założenia w minimalnym stopniu ingeruje w istniejącą roślinność łęgową. Zachowano oraz uzupełniono malownicze szuwary oraz łąki kwietne. Nasadzenia zieleni wysokiej komponowane w sposób swobodny przy zastosowaniu gatunków właściwych dla siedliska.



I: Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. Kraków
W: Krisbud Sp. z o.o. Trzebinia
P: SANECCY Sp. z o.o. Kraków
 

Przylasek Rusiecki

Kraków