Młyny Rothera w Bydgoszczy - to tutaj powstaje Park Kultury

Miejsce to przeznaczone jest na działania kulturalne, propagowanie nauki i techniki. Mogą się tu spotykać ludzie różnych zainteresowań, w różnym wieku: seniorzy, młodzież, miłośnicy wiedzy, kawosze…
 
Młyny Rothera to cenny zabytek architektury przemysłowej, świadek dynamicznego rozwoju Bydgoszczy połowy XIX w. Obiekt, składający się z młyna i dwóch spichlerzy: mącznego i zbożowego, położony jest na Wyspie Młyńskiej, której funkcja z przemysłowej przekształciła się w rekreacyjno-kulturalną. Dziś jest to miejsce spędzania wolnego czasu wśród przyrody i zabytkowej architektury, zielona, otoczona wodą enklawa w samym sercu miasta.
W zrewitalizowanym kompleksie Młynów Rothera powstanie nowoczesna instytucja kultury o wielokierunkowym charakterze, której oferta będzie nie tylko różnorodna i dynamiczna, ale i dostosowana do różnych grup odbiorców. W nowo utworzonej instytucji planowane jest umiejscowienie trzech interaktywnych ekspozycji o innowacyjnym charakterze, stanowiących harmonijne połączenie osiągnięć nauki, sztuki i techniki: Ogrody Wody, Centrum Wiedzy i Edukacji o Mózgu, Bydgoskie Dziedzictwo Kultury Przemysłowej.
Nacieszyć oko można podziwiając zlokalizowaną wzdłuż tarasów fontannę, w której woda kaskadowo opada w kierunku odrestaurowanego komina. Dodatkową atrakcją jest taras widokowy położony na dachu budynku, gdzie można zabrać ze sobą „młyńską” kawę.
Cały obiekt został dostosowany do potrzeb wszystkich bydgoszczan i gości, a dzięki pochylni i windzie osoby poruszające się przy pomocy wózka komfortowomogą zwiedzić kompleks.

Co znajdzie w Młynach?
Najważniejszym partnerem przy tworzeniu oferty jest miejscowa społeczność, więc zadbamy o to, żeby szczególne miejsce w ofercie Młynów zajęli m. in. lokalni projektanci, wytwórcy czy artyści. Promować będziemy regionalną zdrową żywność, rzemiosło, design - wszystko, co stanowi o wyjątkowości naszych okolic i może przyciągnąć do nas gości z innych zakątków kraju.
Inwestycji przyświeca idea dbania o zdrowie i równowagę zarówno psychiczną, jak i fizyczną, dlatego powstanie wiele projektów odnoszących się do tych wartości. Zarówno poprzez wybór tematów w ofercie, jak i dawanie dobrego przykładu działaniami pracowników
i gości poruszmy kwestie takie, jak ochrona klimatu, marnowanie żywności, recycling i upcycling, prawidłowe odżywianie czy less waste.

Strefa wejścia
Centralnym punktem obiektu jest Młyn Rothera, od którego odchodzą dwa skrzydła Spichrzy. To w nim znajdzie się główne wejście do gmachu, ulokowane od strony ulicy Mennica. Strefa wejścia to przestrzeń ogólnodostępna, stąd zaproszeni zostaniemy do poszczególnych miejsc, zakupimy bilety i zasięgniemy informacji. Komunikacja w Młynie Rothera odbywa się w jego najbardziej reprezentacyjnej części – holu z przeszklonym dachem i stalową, monumentalną antresolą. Wrażenie przestronności i przemysłowy charakter podkreśla fakt, że z każdego poziomu widoczny jest przekrój przez całą wysokość budynku, co z kolei kontrastuje z kameralnymi piętramiSpichrzy.

Sala konferencyjna
Na pierwszym piętrze Młyna Rothera zaprojektowana zostanie nowoczesna sala konferencyjna. Przestrzeń pomieści do 150 osób. Ceglane ściany i oryginalne żeliwne słupy nadają jej wyjątkowego charakteru, co w połączeniu z zastosowaniem nowoczesnych technologii zapewni wyjątkowo atrakcyjne miejsce dla organizacji konferencji, wykładów czy uroczystości. W przestrzeniach Spichrzy zaprojektowane zostaną także mniejsze sale konferencyjne przeznaczone do organizacji bardziej kameralnych spotkań.

Wystawa Młyn-Maszyna
To interaktywna ekspozycja, pierwsze w Bydgoszczy miejsce w konwencji centrum nauki, ze stanowiskami do samodzielnego eksperymentowania. Na wystawie zaprezentujemy sposób działania dawnego młyna – takiego jak historyczny Młyn Rothera – i na jego przykładzie wyjaśnimy zjawiska fizyczne, przy wykorzystaniu których młyn-maszyna wprawiona w ruch wykonywała swoje zadania na poszczególnych etapach produkcji (od ziarna do mąki). Dźwięki, zapachy, światła i cienie – wszystko to pomoże przy pomocy zmysłów poczuć atmosferę pracy w dawnym przemysłowym młynie i przez doświadczenie zrozumieć jego funkcjonowanie. Stworzenie wystawy poświęconej młynowi w najbardziej adekwatnym dla niej miejscu – w samym sercu dawnego młyńskiego kompleksu, to z jednej strony przywrócenie pamięci o gałęzi przemysłu, która przyczyniła się do zbudowania potęgi XIX-wiecznej Bydgoszczy i ukształtowała jej charakter, z drugiej – podkreślenie, jak ważne dla rozwoju cywilizacyjnego jest opanowanie i twórcze wykorzystanie zasad techniki, fizyki czy biologii.

Wystawy czasowe
Na ostatnim piętrze Młyna Rothera i w Spichrzu Zbożowym znajdują się przestrzenie przeznaczone na organizację wystaw czasowych. Stwarza to pole do budowania różnorodnej oferty zarówno przez zespół programowy Młynów, jak i partnerów – instytucji, organizacji pozarządowych, firm czy freelancerów.
Możliwe będzie także prezentowanie wystaw wypożyczanych, cieszących się dużym zainteresowaniem w innych częściachPolski czy świata.

Punkt widokowy
Gmach Młyna Rothera zwieńcza punkt widokowy, z którego podziwiać można będzie panoramę Wyspy Młyńskiej, Starego Miasta i wszechobecnej rzeki, a także znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Młyna tarasu z fontanną i zabytkowym kominem.

Gastronomia
Integralną częścią oferty Młynów będzie spójna z wizją instytucji oferta gastronomiczna. Oprócz przestrzeni zlokalizowanych w obu Spichlerzach, do dyspozycji najemców oddajemy też dwa wolnostojące budynki znajdujące się w części ogólnodostępnej z tarasem widokowym i fontanną – są to obiekty, które dawniej pełniły funkcje łazienek i kotłowni. Stawiamy na różnorodność – od bistro z funkcją obsługi większych grup, przez restauracje i kawiarnie do lodziarni.

Wystawa Węzły
Drugą główną przestrzenią wystawienniczą będzie interaktywna i narracyjna dzięki sieciowaniu, wspieraniu talentów, wdrażaniu innowacji czy nawiązywaniu współpracy z ośrodkami badawczymi, instytucjami i innymi sektorami gospodarki. Dzięki temu Młyny staną się hubem kreatywnym.

Sala wielofunkcyjna
Uzupełnieniem oferty strefy coworkingowej jest wielofunkcyjna sala dostosowana do organizacji szkoleń, konferencji czy spotkań biznesowych. Jej wyposażenie umożliwi szybką zmianę aranżacji przestrzeni i jej tymczasowy podział, np. w celu przeprowadzenia warsztatów z podziałem na mniejsze grupy. Pracownie edukacyjne Edukacja to jeden z filarów oferty programowej Młynów. W Spichrzu Mącznym zaprosimy do różnorodnych pracowni edukacyjnych, z ofertą dla grup zorganizowanych i odbiorców indywidualnych - dla całej rodziny. Pierwszą z nich będzie kreatywna popularnonaukowa pracownia dla najmłodszych. Zaprosimy do niej uczniów do 5. klasy szkoły podstawowej. Jej oferta uzupełniać będzie wiedzę zdobytą na wystawach, zgodnie z założeniami podstawy programowej.
Młodzież zaprosimy do pracowni biologiczno- chemicznej, w której szczególną rolę odegra aspekt świadomości ekologicznej. Tajemnice przyrody zgłębimy tu w laboratorium nasion. Przestrzeń wyposażona będzie w narzędzia do eksperymentowania pod okiem edukatorów.
Trzecią pracownią będzie edukacyjny fablab, który po godzinach zajęć szkolnych udostępniony będzie szerszemu gronu odbiorców. W przestrzeni tej znajdą się zarówno nowoczesne sprzęty do majsterkowania, takie jak drukarki 3D i narzędzia do nauki programowania czy
robotyki.
Pracownie, odwiedzane w tygodniu przez grupy szkolne, w weekendy zaproszą na zajęcia rodziny. W okresie letnim, przy sprzyjającej pogodzie, edukacyjna oferta Młynów z pewnością poszerzy się też o działania plenerowe na tarasie.

Pracownia kulinarna
Pierwotna funkcja Młynów, jaką była produkcja żywności oraz wspólnota stołu i celebracja jedzenia jako ważne elementy dobrostanu – te dwie inspiracje zaowocowały pomysłem stworzenia pracowni kulinarnej. Przestrzeń podzielona będzie na strefy – dostosowane do potrzeb najmłodszych i dorosłych. Jej wyposażenie pozwoli na organizację różnorodnych spotkań – zarówno w formie pokazów i degustacji jak i warsztatów wspólnego gotowania. Szczególne miejsce w programie wydarzeń kulinarnych znajdą propozycje odnoszące się do tradycji piekarniczych i cukierniczych, nie tylko z uwagi na przemysł zbożowy, który przez lata warunkował czasy świetności młynów. W kontekst ten wpisuje się także historia kultowej piekarni Bigońskich, ocalona od zapomnienia dzięki staraniom miasta. Wyposażenie dawnej piekarni, fotografie, pamiątki – wszystko to znajdzie nowy dom w przestrzeni Młynów i przywróci wspomnienia, a może nawet smaki.

Przestrzeń dla rodzin
W Spichrzu Mącznym znajdzie się przestrzeń rodzinna do aktywnego spędzania czasu z najmłodszymi. Będzie ona tematycznie nawiązywać do Centrum Wiedzy o Mózgu w kontekście zabaw rozwijających kreatywność. Miejsce to zostanie zaaranżowane tak, aby zrelaksować się i miło spędzić czas mogli zarówno dorośli, jak i ich pociechy, ze szczególnym uwrażliwieniem na potrzeby osób z dysfunkcjami.
I: Miasto Bydgoszcz
W: Budimex S.A. Warszawa
P: Pracownia Architektoniczna LSPROJEKT Sp. z o.o. s.k. Wrocław

 

Młyny Rothera

Bydgoszcz