
KUTNO Król byłby zachwycony
Pałac podróżny zwany pałacem pocztowym króla Augusta III wzniesiono w 1750 roku jako jeden z elementów wielkiego przedsięwzięcia budowy nowego traktu łączącego dwie stolice Drezno i Warszawę. Pałac zaprojektowano w duchu saskiego baroku drezdeńskiego według projektu Johana Martina Waltera.
Pałac Saski w Kutnie to jeden z najważniejszych zabytków architektury drewnianej regionu łódzkiego, to niepowtarzalny świecki budynek o konstrukcji szachulcowej cenny dla szeroko pojętej kultury polskiej, jak i europejskiej. To jedyna architektoniczna pozostałość po czasach unii polsko-saskiej i budynkach powstałych na polecenie króla Augusta III, będących jego prywatną własnością. To zabytek stanowiący pomnik jednego króla łączącego dwa państwa i dwie kultury pod jednym berłem.
W wyniku pożaru, jaki miał miejsce 19 stycznia 2003 roku, znaczna część obiektu uległa zniszczeniu. Aby przywrócić pałacowi dawną świetność, Miasto Kutno kontynuowało złożony proces regulowania stanu prawnego nieruchomości. Ostatecznie w czerwcu 2011 roku samorząd miejski stał się jedynym właścicielem. To umożliwiło rozpoczęcie prac archeologicznych, badawczych i koncepcyjnych, mających na celu rewaloryzację kompleksu. W 2017 roku w drodze przetargu nieograniczonego wyłoniono pracownię projektową, która opracowała kompletną wielobranżową dokumentację projektową dla zadania inwestycyjnego pn.: „Rewaloryzacja zespołu Pałacu Saskiego w Kutnie”.
Projekt wykonała Pracownia Projektowo-Usługowa MAGBUD Bogdan Krawczyk z Kutna we współpracy z zespołem projektantów z Krakowa w tym mgr inż. arch. Łukaszem Krajewskim oraz mgr inż. arch. Magdaleną Krajewską.
W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego na roboty budowlane wykonawcą zadania została firma Przedsiębiorstwo Budowlane KROL Sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Kłodawie. Podpisanie umowy miało miejsce w dniu 20 marca 2019 roku. Prace budowlane przeprowadzono w okresie od 28 marca 2019 roku do 28 listopada 2022 roku.
Zakres prac obejmował rozbudowę, remont, przebudowę i częściową odbudowę Pałacu Saskiego, remont i przebudowę budynku Ratusza Miejskiego, budowę pawilonu ekspozycyjnego, budowę łącznika północnego – ekspozycyjnego, łącznika wschodniego – wejściowego oraz łącznika podziemnego, wykonanie przyłączy sieciowych dla wszystkich wymienionych obiektów oraz zagospodarowanie terenu.
Wszystkie prace budowlane przy zabytku realizowane były pod nadzorem służb konserwatorskich tj. kierownika prac konserwatorskich, inspektora nadzoru konserwatorskiego i akceptowane przez Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Wartość robót budowlanych wyniosła 35 934 396,35 zł.
Realizacja zadania inwestycyjnego pn.: „Rewaloryzacja zespołu Pałacu Saskiego w Kutnie” przyczyniła się do przywrócenia unikalnego zabytku, a tym samym stała się jedną z najcenniejszych wizytówek naszego miasta.
Zbigniew Burzyński, prezydent Miasta Kutna
"Pałac Saski w Kutnie to nasze wielkie dziedzictwo materialne i kulturowe. Został zbudowany dla króla Augusta III Wettyna w czasach unii polsko – saskiej i jest jedną z nielicznych, unikalnych pamiątek architektonicznych związanych z tym okresem. To najstarszy w naszym mieście zabytek pochodzący z 1750 roku, który był od końca XIX wieku własnością wielu spadkobierców, rozproszonych po całym świecie. W 2003 roku w wyniku pożaru uległo zniszczeniu zachodnie i częściowo południowe skrzydło obiektu. Pozostały nam zgliszcza i niewiele ocalałych fragmentów pałacu w samym sercu miasta. To zdarzenie przyczyniło się do podjęcia trudnych działań, mających na celu przywrócenie dawnej świetności pałacu. Będąc już jedynym właścicielem rozpoczęliśmy żmudne prace archeologiczne i badawcze, niezbędne do rewaloryzacji obiektu. Tu szczególne wsparcie otrzymaliśmy ze strony ekspertów czasów saskich z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
w Toruniu oraz Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Prace budowlane, wymagające wielu konsultacji konserwatorskich, trwały ponad 3 lata i zakończyły się w listopadzie 2022 roku.
Obecnie zrealizowana inwestycja wyróżnia Miasto Kutno na mapie polskich , jak i europejskich zabytków. Mamy nadzieję, że doceniona zostanie szczególna dbałość o architekturę i wysoka jakość wykonawstwa robót budowlanych i konserwatorskich. Dla wykonawcy inwestycji było to duże wyzwanie ze względu na konieczność zastosowania odpowiednich materiałów, technik ciesielskich i różnych innych technologii, uwzględniających historyczne uwarunkowania. Wszystkie te zabiegi pozwoliły na zachowanie zabytkowego charakteru pałacu.
Teraz przed nami kolejne duże wyzwanie w zakresie stworzenia nowoczesnej placówki muzealno - wystawienniczej, prezentującej dokumenty i eksponaty o wyjątkowej wartości historycznej, w sposób ciekawy, z wykorzystaniem multimedialnych technik, spełniającej oczekiwania odwiedzających. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć miejsce, gdzie rozkwitać będzie życie obywatelskie i społeczne kutnian a zrealizowana odbudowa XVIII-wiecznego obiektu stanie się perłą turystyczną miasta i okolic."
I: Miasto Kutno
W: Przedsiębiorstwo Budowlane KROL Sp. z o.o. sp.k. Kłodawa
P: Pracownia Projektowo-Usługowa MAGBUD Bogdan Krawczyk Kutno