Trzykrotnie wspaniałe

ŻORY. Kilka spektakularnych inwestycji, a każda z myślą mieszkańcach i odwiedzających Żory.
Renowacja Pałacu Baranowice to największa żorska inwestycja ostatnich lat. Zabytek w ciągu niespełna trzech lat zmienił się nie do poznania! W ramach projektu pn. „W trosce o śląskie dziedzictwo - renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach” przeprowadzone zostały kompleksowe działania, polegające na renowacji pochodzącego z XVII wieku pałacu oraz zagospodarowaniu jego otoczenia i znajdującego się przy nim parku w stylu angielskim z licznymi starymi drzewami i pomnikami przyrody.
- Dzięki naszym staraniom udało się uratować przed zniszczeniem ten niepowtarzalny, zachwycający swoją architekturą obiekt. Odrestaurowany Pałac służy mieszkańcom i turystom. Przeznaczyliśmy go na cele kulturalne, tworząc wielofunkcyjne sale do działań artystycznych oraz przestrzenie wystawiennicze, a także część gastronomiczną. To miejsce, które już teraz tętni życiem i przyciąga wielu gości, a mam nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej – mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.
Zabytkowy Pałac został wyremontowany od fundamentów aż do dach, a wszystkie prace wykonano z niezwykłą dbałością o detale! Zachwyca piękna elewacja z elementami dekoracyjnymi, piękna stolarka drzwiowa i okienna, a przede wszystkim kompleksowo wyremontowane wnętrza. Szczególną uwagę warto zwrócić na polichromie. Część z nich zachowała się w oryginale i zostały odpowiednio zabezpieczone i wyeksponowana, by zachwycać odwiedzających. Inne zostały zaś odtworzone na podstawie historycznych wzorów, nadając wnętrzom prawdziwie pałacowy charakter.
Wypiękniał także przypałacowy park o powierzchni ponad 8 ha, który porastają kilkudziesięcioletnie drzewa. Zieleń została uporządkowana oraz powstały nowe oświetlone alejki spacerowe, urozmaicone mostkami, na wzór alejek pochodzących z połowy XIX wieku, gdy pałac był własnością rodziny Durantów. W ramach projektu odtworzone zostały też zabytkowe bramy wjazdowe. Odremontowano studnię, poidło, lodownię i komin dawnej kuźni. Na terenie całego parku pojawiły się ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery.
By przywrócić historyczny układ terenu, burzono budynki gospodarcze, wybudowane w latach 70. XX wieku.
Oficjalne otwarcie Zespołu Parkowo-Pałacowego nastąpiło 21 października 2023 roku.
Miasto Żory na projekt pn. „W trosce o śląskie dziedzictwo – renowacja Zespołu Parkowo- Pałacowego w Żorach” otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości aż 18 402 987,43 zł. Całkowita wartość projektu to 36 385 115,83 zł.
 I: Gmina Miejska Żory
W: Ars Longa Konserwacja Dzieł Sztuki i Obiektów Zabytkowych J. D. M. Mazur Sp.j. Kraków
W:Wodpol Sp. z o.o Żywiec
W:HLS System Sp. z o.o. Żory
P: 
Pracownia Projektowo–Urbanistyczno–Konserwatorska ABAKUS Chorzów

OŚRODEK REKREACYJNY W ŻORACH-ROJU
Zapewniające emocje zjeżdżalnie, relaksujące dysze i masażery, a także gwarantujące świetną zabawę wodne place zabaw – to tylko część atrakcji nowego basenu otwartego w Żorach-Roju! „Rajska Fala” to miejsce, gdzie z pewnością nikt nie będzie narzekał na nudę!
Dzięki środkom z budżetu Miasta Żory, a także dofinansowaniu z Unii Europejskiej w Żorach-Roju powstało nowoczesne kąpielisko w tradycyjnej technologii, gdzie woda uzdatniana jest chemicznie m.in. z użyciem chloru. Niecka basenowa jest wykonana ze stali nierdzewnej i ma powierzchnię 2 234,6 mkw. Znajdują się w niej m.in. dysze masujące, kula generująca fale, masażery, gejzery oraz zjeżdżalnie wodne! Dla młodszych i starszych dzieci wybudowano pełne atrakcji wodne place zabaw z tunelami czy armatkami wodnymi. Ich powierzchnia to imponujące 1 200 m2! Powstały też nowe toalety, przebieralnie i budynki techniczne. Odnowione zostały również korty tenisowe i boiska do siatkówki plażowej, uporządkowano zieleń, ustawiono ławeczki, a przy ośrodku wybudowano zupełnie nowe parkingi.
- To niezwykle ważna inwestycja dla naszych mieszkańców i cieszę się, że w Żorach powstał piękny, nowoczesny basen. Cały ośrodek robi ogromne wrażenie i jestem przekonany, że będzie doskonale służył lokalnej społeczności, a także przyciągał licznych gości – mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.
Realizacja projektu pn. „Ośrodek rekreacyjny w Żorach-Roju: przestrzeń wypoczynku, rekreacji i integracji mieszkańców” kosztowała 43 080 363,07 zł. Miasto Żory pozyskało na ten cel dofinansowanie w wysokości 22 748 452,29 zł, w tym 20 353 878,36 zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz 2 394 573,93 zł z budżetu państwa.
 I: Gmina Miejska Żory
W: KARPAT-BUD Sp. z o.o. Głogów Małopolski
W: Archiprojekt Banaś Włodzimierz Lubin
 
TĘŻNIA SOLANKOWA W PARKU CEGIELNIA W ŻORACH
Imponuje swoimi rozmiarami i zachwyca nietuzinkowym wyglądem – nowa tężnia solankowa przyciąga do Parku Cegielnia tłumy żorzan i gości z innych miast.! Wielkie otwarcie tężni,
z licznymi atrakcjami towarzyszącymi, odbyło się 8 czerwca 2023 roku.
Żorska tężnia ma kształt okręgu o średnicy aż 30 metrów i wysokość 7 metrów – jest jednym z największych tego typu obiektów na Śląsku oraz bez wątpienia należy do najpiękniejszych w Polsce. Na koronie tężni znajduje się ścieżka spacerowa, z której roztacza się wspaniały widok na okolicę. W sercu tężni można nie tylko zrelaksować się wdychając solankową mgiełkę, ale również podziwiać multimedialną fontannę, która zapewnia efekty świetlne i dźwiękowe. Efekt zdrowotny zapewnia oryginalna solanka z Zabłocia, o największej na świecie zawartości jodu. W ramach nowej inwestycji oprócz budowy samej tężni przebudowana została także sieć oświetlenia zewnętrznego, pojawiły się nowe ławki, stojaki na rowery oraz nasadzenia.
- Ta inwestycja okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę i została świetnie przyjęta przez naszych mieszkańców! W zasadzie każdego dnia i o każdej porze spotkamy w tężni wypoczywających seniorów, rodziny z dziećmi ale też młodzież. Już wcześniej Park Cegielnia, był bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców i gości z innych miast, a dzięki tężni stał się jeszcze atrakcyjniejszą przestrzenią do spędzania wolnego czasu = mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.
Tężnia solankowa powstała w ramach projektu pn. „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach”. Zadanie było finansowane w ramach pożyczki rewitalizacyjnej na realizację projektu inwestycyjnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
 I: Gmina Miejska Żory
W: Monumentum Sp. z o.o. Wrocław
P: Modulor Architekci Mariusz Mrozek Czerwionka-LeszczynyWaldemar Socha, prezydent miasta Żory