Projektowanie w zgodzie z Feng Shui - Architekt z Powołaniem

ROZMOWA
 z Grażyną Rajewską architekt- Archigra Biuro Projektowe z Oleśnicy
Budowa budynku Przedszkola Gminnego w Dobroszycach. Myślą przewodnią w kształtowaniu architektury przedszkola, była zasada, aby nowe budynki nie przytłoczyły i nie zdominowały istniejącej zabudowy wiejskiej. W tym celu wprowadzana zostaje nowa struktura architektoniczna, w której główna bryła tworzy prostopadłościenne  formy. Projektowane dłuższe elewacje składają się z trzech  wysuniętych ryzalitów opatrzonych w  kolorowe  elementy  geometryczne  imitujące klocki LEGO, a w nich różnego kształtu witryny, będące także żywiołami w teologiach, oznaczających żywioły wody - fala, drzewo - prostokąt, ogień - trójkąt i koło - metal.   
Skąd pomysł, aby przedszkole urządzać według Feng Shui? Czy to trudne w realizacji przedsięwzięcie z projekto-wego punktu widzenia?
 Przedsięwzięcie nie było trudne w zaprojektowaniu. Mam już na koncie kilka mniej bądź bardziej spektakularnych pro-jektów nie tylko w Polsce. Szczerze mówiąc, najbardziej jestem dumna z tych związanych z oświatą. Uwielbiam projektować dla dzieci. To właśnie za ciekawą bryłę otrzymała wiele wyróżnień łącznie z wyróżnieniem w 2012 roku w Modernizacji Roku za kompleks Wszechświęte, Gmina Oleśnica z halą sportową posiadającą łukowe sklepienie.
 Pomysły projektowe do głowy na szczęście przychodzą mi w kilka sekund. To magiczna chwila. Aż mam czasami dreszcze z emocji i to mnie bardzo cieszy. Podstawą w projektowaniu, nie tylko Feng Shui jest obejrzenie terenu, na którym ma stanąć nowy obiekt, poczuć to miejsce, zobaczyć naturalne środowisko, otoczenie, poczuć zapach np. roślin, usłyszeć dzikie ptactwo. Ich wolność może natchnąć każdego.
 Gdy już znajdę się na terenie, gdzie będzie realizowana inwestycja i pomyślę o przyszłym zamierzeniu i intencjach inwestorów - przychodzi mi na myśl np. jeden detal elewa-cyjny, materiał lub wnętrze pomieszczenia głównego, jak ostatecznie ma wyglądać. Następnie rozbudowuję tę myśl i realizuję projekt.
 W tym zamierzeniu główną myślą przewodnią były zabawki, które są przez dzieci najczęściej wybierane. Mój synek, gdy był w wieku przedszkolnym zawsze wybierał duże, kolorowe kloc-ki. Gdy był już nieco starszy wybierał klocki lego. I to była moja myśl przewodnia. Główne akcenty w budynku przedstawiają kolorowe klocki dla dzieci. Następnie połączyłam moją wiedzę związaną z żywiołami , barwami i kształtami, gdzie wykorzystu-je się w Feng Shui.
 Czy ten rodzaj projektowania skutkuje większymi koszta-mi inwestycji?
 Zastosowanie wiedzy Feng Shui nie jest droższe od trady-cyjnego projektowania. Można powiedzieć, że nawet tańsze ponieważ Feng Shui nie lubi udziwnionych, połamanych ksz-tałtów, jak my architekci czasami lubimy wprowadzać do pro-jektowania. Feng Shui lubi zwarte bryły. Kształty brył budyn-ków w rzucie prostokąta, a najlepiej w rzucie kwadratu, aby pozytywna energia była w całym budynku i aby równomiernie się rozchodziła. Gdy są połamane kształty budynku np. budynek w kształcie litery „ L” - w stosunku do kwadratu bra-kuje części budynku , która akurat odpowiada na przykład za szczęście w rodzinie i, według psychologii Feng Shui, są ubytki w energii budynku, co może skutkować złą atmosferą w rodzinie
 Zastosowanie Feng Shui preferuje proste kształty, zwarte bryły oraz zastosowanie głównych drzwi wejściowych i głównych pomieszczeń np. dyrektora w firmie lub sypialni w domu w dobrych gwiazdach i to jest nic innego jak pla-nowanie, rozmieszczenie pomieszczeń w odpowiednich miejscach.
 Przyznam, że z projektowego punktu widzenia, nie było to trudne przedsięwzięcie. Od kilku lat naszym konsultantem jest Krzysztof Kazmierowicz z Wrocławia, absolwent elitarnej YAP CHENG HAI ACADEMY i uczeń Wielkiego Mistrza Yap Cheng Hai, który wspiera nas mentalnie i naukowo, a przy okazji opiniuje nasze pomysły w całej Europie, wybierając miejsce na realizację inwestycji. Wspólnie omawiamy ustawienia brył budynków na działce inwestycyjnej, głównych wejść i ich kierunków, a nawet ustalamy najbardziej pomyślną datę wprowadzenia się do obiektów.
 Jakie korzyści wynikają dla dzieci z tak zrealizowanej inwestycji?
 Uważam, że budynek z dobrą energią daje małym uczestni-kom zabaw i edukacji przedszkolnej dobre, spokojne wychowanie i rozwój, który idzie w parze z wybranym przez rodziców kierunkiem rozwoju swoich pociech. Duże, otwarte przestrzenie, spore przeszklenia, kontakt z naturą jest dobrym kierun-kiem na etapie rozwoju małego człowieka. Dzieci, które są gnieżdżone w pokoikach z małymi okienkami, gdzie szyby często są oklejane, czują się jak w klatce. W takim pomieszcze-niu brakuje energii –YIN i YANG – gdzie musi być światło i cień. W takich pomieszczeniach jest tylko ciemność. Według mnie, takie pomieszczenia nie wspomagają rozwoju dzieci. Stają się one apatyczne, zdenerwowane, a nawet agresywne.
 Jak przedszkole zostało przyjęte i ocenione przez rodziców?
Rodzice uważają, że dzieciom przedszkole bardzo się podoba. Dobrze się w nim czują i chętnie do niego przychodzą. Tu wita i żegna ich kolorowe słoneczko usytuowane w części wejściowej przedszkola.  Dzieci rozpoznają swoje sale po kolorze i kształcie głównych witryn elewacyjnych. Dla mnie opinia dziecka jest bezcenna. Jestem po prostu szczęśliwa, że sprostałam zadaniu i że mogę tworzyć dla dzieci.
 Czy specjalnością firmy są realizacje w zgodzie z Feng Shui? Jakie realizacje?
 Tak, zrealizowaliśmy wiele projektów, ale z tą wiedzą nie mogę się swobodnie dzielić, ponieważ nie wszyscy inwestorzy sobie tego życzą. Ostatnio zrealizowałam budynek jednorodzinny parterowy dla rodziny trzyosobowej według zasad Feng Shui. W ostatnich tygodniach została zakończona inwestycja rozbudowy szkoły podstawowej w Ligocie Małej w Gminie Oleśnica, a w Miliczu powstaje hala sportowa, jako rozbudowa budynku szkoły podstawowej. Tu zaprojektowaliśmy skomplikowany budynek, bardzo energooszczędny, gdzie całością infrastruktury zawiaduje komputer wraz z syste-mem zarządzania BMS oraz nocną animacją na elewacji .