Stadion Miejski im. Ireny Szewińskiej Karpacz

Stadion powstał w miejscu starego stadionu z bieżnię wykonaną ze szlaki. Po przebudowie został certyfikowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki jako obiekt kategorii Va.
W ramach kompleksowej przebudowy wykonano: płytę boiska z pełnowymiarową bieżnią okrężną, budynek zaplecza z salami konferencyjnymi oraz siłownią, budynek magazynu dużego sprzętu sportowego z bezpośrednim dostępem do płyty boiska, sieci i instalacje niezbędne do funkcjonowania obiektu, w tym m.in. system zraszania murawy, instalację solarną do przygotowania CWU, oświetlenie i nagłośnienie terenu, dwa niezależne przyłącza energetyczne. Przebudowano układ drogowy, zmieniono organizację ruchu oraz wybudowano około 45 miejsc postojowych dla aut osobowych i autokarów. Elementami urozmaicającymi funkcję obiektu są: boisko do siatkówki plażowej, tor pumptrack, plac do kalisteniki, ścieżka narciarska okalająca inwestycję oraz gabionowe mury oporowe okalające płytę stadionu.


RADOSŁAW JĘCEK, BURMISTRZ KARPACZA:
 "Karpacz jest miejscowością z bogatymi tradycjami sportowymi. Z uwagi na istniejące zagospodarowanie oraz wyjątkowe walory klimatyczne jest idealną lokalizacją do stworzenia Ogólnopolskiego Centrum Lekkoatletycznego umożliwiającego całoroczny cykl szkoleń, treningów i zgrupowań lekkoatletycznych. W Karpaczu funkcjonują dwie pełnowymiarowe hale sportowe, 3 boiska wielofunkcyjne, trasy do biegów górskich i biegów przełajowych, trasa do uprawiania narciarstwa biegowego o długości 2,5 km, liczne trasy narciarskie. Od 1980 roku funkcjonuje tu Szkoła Mistrzostwa Sportowego z wieloletnimi tradycjami sportowymi szkoląca sportowców (w tym olimpijczyków) w narciarstwie biegowym, saneczkarstwie lodowym oraz halowej piłce nożnej i piłce ręcznej. W Karpaczu organizowanych jest rocznie ok. 20 imprez sportowych o zasięgu krajowym i zagranicznym. W tym roku na obiekcie zostaną przeprowadzone Mistrzostwa Polski PZLA w biegu na 10 000 m oraz Międzynarodowy Mityng Lekkoatletyczny. Co ważne – z obiektu, poza zawodnikami, korzystają również mieszkańcy, w tym dzieci i młodzież. Dużym zainteresowaniem obok areny lekkoatletycznej cieszy się pumptrack, kalistenika, boisko do piłki siatkowej, siłownia. Wielofunkcyjność obiektu sprzyja aktywizacji ruchowej, rozwojowi kultury fizycznej, propagowaniu zdrowego tryby życia oraz zaspokojeniu potrzeb społecznych."

ROBERT BURZYCKI, WICEPREZES ZARZĄDU TAMEX: "Zadanie było szczególne ze względu na lokalizację. Położenie w górach stanowiło wyzwanie z uwagi na konieczność opracowania technologii robót uwzględniającej znacznie bardziej srogie zimy niż w pozostałych częściach kraju. Musieliśmy działać szybko i sprawnie, wykorzystując nieliczne okna pogodowe. Bliskość najwyższego szczytu Sudetów – Śnieżki, na której w zasadzie nie ma dni bezwietrznych oznaczała dodatkowe utrudnienia, wpływające m.in. na pracę dźwigów. Dodatkowo, górska lokalizacja obiektu spowodowała konieczność wykonania znacznej ilości prac ziemnych wraz z umocnieniem powstałych skarp. Dzięki sprawnemu działaniu udało się przezwyciężyć wszystkie naturalne przeciwności."
 

Galeria zdjęć

Karpacz