Wersal Podlasia

Pałac w Choroszczy był letnią rezydencją hetmana koronnego i kasztelana krakowskiego, Jana Klemensa Branickiego, magnata wychowanego w kręgu kultury francuskiej epoki baroku.
Oryginalny pałac został zbudowany w latach 20-tych XVIII wieku. Na skutek zawilgocenia został rozebrany do fundamentów i odbudowany w tym samym kształcie przez hetmana Jana Klemensa Branickiego w latach 1757-59. Pałac znacznie przebudowano i rozbudowano w XIX wieku przez kolejnych właścicieli – fabrykantów Moesów. Zniszczony przez pożar w trakcie działań wojennych I Wojny Światowej w 1915 r. W 1956 roku ruiny pałacu wraz z parkiem zostały wpisane do rejestru zabytków. Pałac odbudowano w jego pierwotnej formie barokowej w latach 1961-1973 i przekazano na cele muzealne.
Budynek letniego pałacu Branickich jest obiektem wolnostojącym piętrowym z poddaszem użytkowym na drugim piętrze w pełni podpiwniczony, wykonany w stylu barokowym z bogactwem detali architektonicznych i elementów rzeźbiarskich na elewacji.
Parter, gdzie mieściły się niegdyś apartamenty Branickich i piętro, na którym znajdowały się niewielkie pokoje przeznaczone dla gości obecnie są przebudowane na sale reprezentacyjne. Znajdują się tam ekspozycje mebli – od rokokowych po komplety utrzymane w stylu
Ludwika XVI. Wnętrza zdobią obrazy z XVII-XIX w. – m. in. portrety właścicieli pałacu, płótna ze szkoły francuskiej, włoskiej i niemieckiej z połowy XVIII w.), lustra, zegary stojące i kominkowe, porcelana miśnieńska, wiedeńska i berlińska, szkło artystyczne z wytwórni polskich oraz zachodnioeuropejskich, rzeźby z marmuru i brązu, alabastrowe wazony, świeczniki, kinkiety i dywany.

Inwestycja polegała na kontynuacji rozpoczętego wcześniej remontu Pałacu Branickich będącego siedzibą Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy – Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i obejmowała roboty zewnętrzne.
Zakres prac objął renowację balustrad i wymianę pochwytów, zabezpieczenie płyt cokołowych płytą okapnikową z kapinosem, wymianę płyt cokołowych na nowe na cokołach, schodach i tarasach oraz skucie całego tynku wapienno-cementowego, osuszenie muru i położenie nowych tynków. Budynkowi nadano też kolorystykę zgodną z zestawieniem barw analogicznie jak na obiektach Bramy Głównej i Pałacu Branickich w Białymstoku.

DR WALDEMAR WILCZEWSKI,
DYREKTOR MUZEUM PODLASKIEGO
"Powodem wykonania inwestycji był bardzo długi okres od ostatniego remontu trwający aż kilkadziesiąt lat. Zarząd Województwa Podlaskiego zarezerwował na ten cel środki w budżecie Województwa Podlaskiego i dzięki tym środkom inwestycja ta była możliwa. Dzięki tej inwestycji obiektowi przywrócono dawny blask. Patrząc na klasę budynku, łatwiej można zrozumieć, dlaczego rezydencja Branickich nazywana była w przeszłości Wersalem Podlasia. W przyszłości planujemy odbudowę pozostałych budowli wchodzących w skład zespołu parkowo-pałacowego. W naszych planach jest też rewitalizacja kikudziesięciohektarowego parku, w którym rosną jeszcze drzewa z „sadzone” przez Branickiego. Obserwujemy zwiększone zainteresowanie turystów."

Inwestor: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Wykonawca: WALMAR Waldemar Gajko Wasilków
Projektant: Biuro Projektowe - Atelier Zetta Białystok

 

Pałac w Choroszczy

Wersal Podlasia