Apartamentowiec Grand Bulvar

Grand Bulvar to kameralna inwestycja w ścisłym centrum Torunia przy ulicy Świętego Jakuba 14 obejmująca 43 nietuzinkowe apartamenty o powierzchni od 41-209 mkw., w tym wielopoziomowe lofty z antresolami, miejskimi ogródkami, piwniczkami i przeszkleniami o wysokości ponad 3 metrów.

Budynek posiada kondygnację piwniczną oraz pięć kondygnacji naziemnych. Budowa trwała od kwietnia 2018 r. do sierpnia 2020 r. Twórcą projektu jest architekt Rafał Mysiak - zdobywca Bryły Roku 2013. Obiekt powstał w wyniku rewitalizacji i rozbudowy byłej pralni garnizonowej z 1890 r. Zmiana sposobu użytkowania wiązała się z ingerencją w tkankę wewnętrzną budynku. Remont i przebudowa obiektu obejmowała wszystkie kondygnacje istniejącego budynku - zmiany w układzie konstrukcyjnym, całkowitą wymianę zadaszenia, wprowadzenie nowych stropów a także izolację istniejących ścian fundamentowych, termoizolację ścian i dachu oraz nową stolarkę okienną i drzwiową wzorowaną w starej części na historycznej stolarce. Rewitalizacji i częściowej przebudowie poddano także historyczny mur z 1912 r.
Podczas budowy przeprowadzono prace odkrywkowe, które trwały 8 miesięcy. Podczas tych prac odkryto 130-letnie piwnice i oryginalne mury, które zaadaptowano w projekcie. W budynku zaprojektowano cztery wejścia A, B, C i F. Jako wejście D i E oznaczono apartamenty z wejściem indywidualnym z terenu dziedzińca. Przy wejściu na teren obiektu znajduje się budyneK portierni.
Na terenie niemal całego obszaru działki, poza istniejącą częścią I i II powstał parking podziemny połączony komunikacyjnie ze starą częścią budynku oraz nową wschodnią częścią. Wjazd do garażu zlokalizowano od strony istniejącego zjazdu z ul. Józefa Poniatowskiego dwukierunkową rampą. W garażu znajduje się 45 miejsc postojowych. W poziomie kondygnacji podziemnej zlokalizowano również pomieszczenia techniczne, w tym pomieszczenie węzła cieplnego, hydrofornię przy klatce schodowej „F” oraz pomieszczenie obsługi central teletechnicznych w klatce schodowej„C”. Budynek jest obsługiwany przez dwa dźwigi osobowe, po jednym w klatkach schodowych II części (klatki B i C) oraz jeden dźwig osobowy w nowej IV części budynku po wschodniej stronie (klatka F).

Elewacja starej części budynku wykonana jest z cegły. Cegłę oczyszczono i uzupełniono ubytki. Przy wykonywaniu elewacji nowej dobudowanej części budynku zastosowano płytkę klinkierową, okładzinę z płyty kompozytowej Alucobond w kolorze antracytowym RAL 7016. Fragment elewacji przy wjeździe do hali garażowej wykonano w technologii lekkiej mokrej stosując na warstwę wierzchnią tynk fakturowy mineralny gr. 1,5 mm w kolorze szarym. Część elewacji wykończona została również tynkiemo kolorze i fakturze betonu architektonicznego.

MATEUSZ MACIEJEWSKI,
PREZES ZARZĄDU
ROCKFIELD
"Gruntu w centrum Torunia szukałem kilka lat. Ulica Świętego Jakuba była najjaśniejszym punktem. Od samego początku widziałem potencjał w tym obiekcie. To był głos serca, aby przywrócić temu miejscu należyty blask oraz sprawić, aby na mapie Torunia pojawiła się architektura na światowym poziomie. Wraz z architektem Rafałem Mysiakiem – zdobywcą Bryły Roku 2013 – przystąpiliśmy do intensywnej pracy nad stworzeniem unikalnego połączenia historii z soczystym, w pełni nowoczesnym faktorem wielomieszkaniowym. Postanowiliśmy nie iść na żadne kompromisy, nie obserwować konkurencji ani rynku. Często tworząc projekty mieszkaniowe deweloperzy zakładają, że jest określona cena za m2 jaką jest w stanie zapłacić Nabywca i to niejako określa ramy budżetu realizacyjnego. Przez ponad 10 lat sprzedałem ponad 1500 mieszkań i zawsze marzyłem o możliwości prowadzenia projektu, w którym jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Tak było z tym projektem. Grand Bulvar dał mi przede wszystkim dużo satysfakcji."

Inwestor: Grand Bulvar Sp. z o.o. Bydgoszcz
Rockfield Deweloper Toruń
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Projektowo-Wykonawcze
Budownictwa i Instalacji "KOMA" Toruń
Projektant: Home of Houses Sp. z o.o. Poznań
 

Grand Bulvar

Toruń