Siedziba w zgodzie z naturą

Obiekt konkursowy jest główną siedzibą firmy Chespa działającej w branży poligraficznej – producenta farb graficznych, klisz fotopolimerowych oraz wykrojników. Firma Chespa rozpoczęła swoją działalność w 1991 roku. Przez ponad ćwierćwiecze zlokalizowana była w Krapkowicach (w woj. opolskim).
Początkowy obiekt, będący zalążkiem działalności, szybko stał się zbyt mały dla zaplecza produkcyjnego, jednak przez ponad ćwierćwiecze pozostawał niezmiennie siedzibą główną, w której mieściła się administracja i zarząd. Firma stawiała na ciągły rozwój i inwestowanie w najnowsze technologie, bardzo intensywnie rozbudowywała swoje oddziały produkcyjne w sąsiedniej gminie a także na terenie Polski i poza jej granicami.
Cała grupa Chespa liczy obecnie kilkanaście spółek zlokalizowanych w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Rumunii, a także Ghanie (ta ostatnia ze spółek powstała w Afryce w 2019 roku). Wraz z rozwojem firmy pojawiała się konieczność stworzenia nowej siedziby głównej, połączonej z jednym z zakładów produkcyjnych. Zatem po niespełna 30 latach rozwoju, inwestycji w park maszynowy, powiększania miejsc pracy, ciągłego wzrostu, zapadła konieczność przeniesienia również administracji spółki w nowe miejsce, mające potencjał do dalszej rozbudowy.
Nowa inwestycja powstała na terenie miejscowości Chorula w powiecie krapkowickim w województwie opolskim. Obiekt obejmuje biurowiec, który zajmuje zarząd, administracja firmy i graficy komputerowi, wraz z zapleczem oraz połączoną z nim halą produkcyjną. Wewnątrz hallu wejściowego wykonano antresole (na trzech poziomach), tworzące otwartą przestrzeń, którą wypełniają żywe drzewo oraz indywidualnie zaprojektowany i wykonany żyrandol, składający się z 664 kostek oświetleniowych z ręcznie dmuchanego i barwionego szkła. Kolorystyka żyrandola nawiązuje do palety barw stosowanej w poligrafii (tzw. CMYK). Wewnątrz hallu zaprojektowano również dwie oszklone windy łączące poszczególne kondygnacje budynku.
Łączna powierzchnia użytkowa biurowca jest równa 8042 mkw. Do obiektu przylega hala produkcyjna o powierzchni 1879 mkw. Główne wejście usytuowano na skraju obiektu, aby zapewnić możliwość dalszej rozbudowy w przyszłości, kontynuując rozpoczęte linie łuków.

- Finalny efekt projektu to oczywiście powód do dumy, ale nie tylko pod kątem konstrukcyjnym, estetycznym i wizualnym - mówi Jerzy Wójcik, szef Pracowni Projektowej JW Projekt. - Nowa siedziba daje o wiele więcej możliwości i korzyści niż poprzednie lokum. Nowa centrala posiada przede wszystkim przestrzenne biura i zaplecza, dając potencjał do przyrostu zatrudnienia równoległego względem rozwoju firmy. Do realizacji projektu wykorzystane zostały najnowsze rozwiązania techniczne oraz technologiczne, dające w efekcie końcowym nie tylko komfort użytkowy, ale także spore oszczędności finansowe, a przede wszystkim uwzględniające aspekty proekologiczne. Do najważniejszych należą: automatyczny systemy wentylacji z rekuperacją ciepła, systemy odzysku ciepła i wody z obiegu produkcyjnego, czujniki ruchu zastosowane do automatycznego sterowania oświetleniem. Inteligentne rozwiązania, generują dla firmy spore oszczędności, a także przekładają się na dbałość o otaczające środowisko, uwzględniając w dużym stopniu minimalizację zużycia surowców naturalnych i energii elektrycznej oraz emisję gazów i zanieczyszczeń. Budynek posiada wbudowane elementy, które w przyszłości posłużą do rozbudowy fotowoltaiki. Teren wokół obiektu daje spory potencjał do dalszej rozbudowy, z możliwością zachowania synergii pomiędzy prowadzoną działalnością a ekosystemem.
JERZY WÓJCIK,
SZEF PRACOWNI
PROJEKTOWEJ JW PROJEKT
"Forma projektowanego obiektu powstała na podstawie analiz ukształtowania terenu. Z uwagi na umiejscowienie w okolicach dawnego kamieniołomu, różnice w wysokości terenu sięgały miejscami do 10 metrów, tworząc strome skarpy. Kształt obiektu stanowią dwa przecinające się łuki. Zachodni łuk oparto na jednej ze skarp, tworząc możliwość przejazdu pod budynkiem do dalszej części zakładu. Dynamikę elewacji nadają odchylające się piętra w częściach południowo-zachodniej oraz południowo-wschodniej. W miejscu przecięcia się łuków zlokalizowano przestronny hall wejściowy, stanowiący dominantę bryły."

Inwestor: Chespa Sp. z o.o. Chorula
Wykonawca: Chespa Sp. z o.o. Chorula
Projektant: JW Projekt Jerzy Wójcik Krapkowice