Wiernie odwzorowany

W ciągu 30 lat działalności firma Agrobex przyczyniła się znacząco do rozwoju budownictwa mieszkaniowego oraz publicznego na obszarze Wielkopolski. Stara Spalarnia zlokalizowana jest na terenie naszej trwającej od 2011 roku inwestycji na poznańskim Wilczaku.
Jako firmie od początku związanej z Poznaniem szczególnie zależało nam nie tylko na ocaleniu zabytkowego obiektu, ale też przekazaniu mieszkańcom miasta funkcjonalnej przestrzeni użytkowej. Przy doborze materiałów do tego typu inwestycji, ważne jest, aby wpisywały się one w jego historyczny wygląd, a jednocześnie spełniały wszystkie wymogi techniczne stawiane współczesnemu budownictwu. Stara Spalarnia to budynek w północnej części Poznania, pierwotnie oddany do użytku 4 grudnia 1927 r. Zbudowano go z czerwonej cegły klinkierowej jako zespół pięciu zestawionych ze sobą brył o zróżnicowanej wysokości pokrytych dwuspadowymi dachami według projektu
Stanisława Kirkina. Mimo przemysłowego charakteru architekt nadał obiektowi niezwykle atrakcyjny wygląd.
Współcześnie zabytkowy budynek znalazł się w bezpośrednim sąsiedztwie dużego osiedla mieszkaniowego Wilczak 20, realizowanego od 2011 r. przez naszą firmę. Jako firma, która szczególną uwagę zwraca nie tylko na budowane obiekty, ale też na ich otoczenie, postanowiliśmy zaadaptować ten piękny budynek na potrzeby mieszkańców osiedla. Gruntowną modernizację pod okiem konserwatora zabytków przeprowadzono według projektu arch. Piotra Litoborskiego i arch. Piotra Marciniaka oraz inż. Zbigniewa Czerwińskiego. Choć budynek był w złym stanie technicznym i wymagał częściowej rozbiórki, zachowały się źródła ikonograficzne, które pozwoliły odtworzyć zniszczone części wraz z kominem spalarni w ich pierwotnej formie.

Krzysztof Kruszona, prezes AGROBEX Sp.zo.o.
"Naszym celem było jak najwierniejsze odwzorowanie budynku i oddanie jego niezwykłego charakteru. Dzięki temu budynek po remoncie przykuwa wzrok nie tylko strzelistą bryłą, zachowaną harmonią układu elewacji i pięknie odnowioną cegłą, ale też szeregiem świetnie wykończonych detali, które składają się na ogólny efekt estetyczny."

Inwestor/wykonawca: Agrobex Sp. z o.o. Poznań
Projektant: LITOBORSKI+MARCINIAK Biuro architektoniczne Sp. z o.o. Poznań

 

Stara Spalarnia

Poznań