Jan Grabkowski, starosta poznański

Dworek w Skrzynkach jest jednym z najpiękniejszych obiektów w powiecie poznańskim. W 2015 roku, kiedy go otrzymaliśmy od Skarbu Państwa, był w opłakanym stanie. Aby XIX-wieczny zabytek mógł odzyskać dawną świetność, prace przeprowadzone zostały z największą starannością pod nadzorem konserwatora. Wyremontowaliśmy go niemałym kosztem, ale było warto. To także doskonała wizytówka naszego powiatu i świadectwo naszej dbałości o budynki historyczne.
Przejęcie Skrzynek przez powiat dało dworkowi nie tylko nowe życie, ale także szansę na funkcjonowanie w dobrej kondycji przez kolejne lata. Jako  samorząd mamy o wiele większe szanse na pozyskanie środków zewnętrznych na jego rewitalizację, niż miałyby osoby prywatne.
Od początku mieliśmy pomysł i wizję, jak przywrócić mu blask, a jednocześnie sprawić, by był funkcjonalny i praktyczny. W ten sposób w zabytkowych wnętrzach powstał ośrodek konferencyjno-szkoleniowy. Organizowane są tu spotkania firmowe czy imprezy okolicznościowe, bo instytucja musi na siebie zarabiać. Najważniejsza jest jednak kulturotwórcza i integracyjna rola Skrzynek. Mieszkańcom brakuje takich miejsc. Dostawałem wiele sygnałów, że istnieje taka potrzeba, sam także ją dostrzegam.
Nie przypadkiem mieści się tu Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Jedzenie od najdawniejszych czasów, spełnia ważne funkcje społeczne, buduje poczucie przynależności  do wspólnoty oraz ugruntowuje tożsamość. Inicjatywy podejmowane przez Instytut Skrzynki pozwalają poznać nie tylko smak tradycyjnych wielkopolskich potraw, ale również zyskać wiedzę o ich pochodzeniu oraz miejscach czy wydarzeniach związanych z kulturą kulinarną regionu. Tempo życia sprawia, że często zapominamy, ile przyjemności dają najbardziej podstawowe czynności wykonywane razem, jak właśnie wspólne przygotowywanie czy spożywanie posiłku. Serdecznie zapraszam do Skrzynek. Bądźmy razem i poczujmy niezwykłą atmosferę tego miejsca.

całość artykułu dotycząca Dworu w Skrzynkach - wystarczy kliknąć