Waldemar Socha, prezydent miasta Żory

Stworzenie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ottona Sterna w Żorach w dawnym budynku młyna elektrycznego, to duże i bardzo ważne przedsięwzięcie dla naszego miasta. Dzięki tej inwestycji przede wszystkim otworzyliśmy zupełnie nowe możliwości przed żorską biblioteką, która już wcześniej bardzo dynamicznie rozwijała się, zmieniając się z typowej wypożyczalni książek w nowoczesne centrum rozrywki i nauki, pełne nowoczesnych rozwiązań oraz nowych, multimedialnych technologii. Jednocześnie nadaliśmy także nową funkcję i daliśmy nowe życie świetnie położonemu w samym centrum naszego miasta budynkowi, który przez lata zapisał bogatą kartę w historii Żor.
To inwestycja, która w znaczący sposób zmieniła Żory architektonicznie oraz społecznie, a o takich przemianach warto mówić oraz pokazywać je na zewnątrz, jako dobrą praktykę, z której inni mogą czerpać inspiracje. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na udział w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Kompleksowo zmodernizowany budynek biblioteki wpisuje się w naszą konsekwentnie realizowaną strategię upiększania centrum miasta, gdzie staramy się jednocześnie zachowywać cenne walory historyczne i zabytkowe obiektów oraz tworzyć nowoczesne, przyjazne mieszkańcom przestrzenie, na miarę XXI wieku.
Biblioteka samym swoim wyglądem przyciąga mieszkańców Żor i całego regionu, a dowodem na to są ogromne ilości nowych czytelników, zarejestrowanych w pierwszych miesiącach po oficjalnym otwarciu nowej siedziby i to pomimo licznych ograniczeń, związanych z sytuacją epidemiczną. Jednocześnie biblioteka dzięki nowym wnętrzom i wyposażeniu, może rozwijać ofertę kierowaną do mieszkańców, tym samym stając się centrum integrującym ludzi w rożnym wieku i o różnych zainteresowaniach oraz miejscem, gdzie mogą oni rozwijać swoje pasje – nie tylko te czytelnicze, w sposób oczywisty kojarzące się z biblioteką, ale także te związane z programowaniem, nowymi technologiami, muzyką, sztuką, radiofonią, filozofią i wieloma innymi dziedzinami.
Już teraz zmodernizowana biblioteka stała się nową wizytówką Żor i miejscem tętniącym życiem. Wierzymy, że ta rola wzmocni się jeszcze po ustaniu obostrzeń, gdy działać zacznie kawiarnia, umiejscowiona na najwyższej kondygnacji budynku, która z pewnością stanie się miejscem organizacji wielu spotkań biznesowych oraz towarzyskich.