Dla środowiska

Podczyszczalnia ścieków przemysłowych wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną w budynku Sieci Badawczej Łukasiewicz Łódzkiego Instytutu Technologicznego ulica Śnieżna 5 w Łodzi 30 września 2021 r. została uruchomiona.
Dzięki niej zanieczyszczenia kierowane z Działu Produkcji Doświadczalnej Łukasiewicz – ŁIT do miejskiej oczyszczalni ścieków nie zawierają substancji chemicznych obciążających środowisko. Znaczące ilości biodegradowalnych i/lub niebezpiecznych dla środowiska ścieków są podczyszczane do poziomu umożliwiającego ponowne wykorzystanie wody w procesach technologicznych.

Sektor włókienniczy, w którym w największym stopniu znajdują zastosowanie projekty realizowane przez Łukasiewicz – ŁIT z wykorzystaniem nowo zbudowanej podczyszczalni - stanowi istotne źródło zagrożeń dla środowiska naturalnego. Przemysł włókienniczy jest wodochłonną i energochłonną gałęzią przemysłu. Pomimo faktu, że współczesne włókiennictwo charakteryzuje się coraz niższym zużyciem wody, to problem powstających ścieków poprocesowych jest wciąż aktualny.

Możliwości inwestycji pozwalają także na prowadzenie badań dla innych sektorów gospodarki m.in. wojskowości, budownictwa, rolnictwa czy energetyki. Projekt wpisuje się w jeden z najistotniejszych obecnie obszarów aktywności naukowej, działania Europejskiego Zielonego Ładu – strategii rozwoju Unii Europejskiej, której celem jest głęboka proekologiczna przebudowa podstaw gospodarki, a także kierunek Sieci Badawczej Łukasiewicz - zrównoważoną gospodarkę i energię.

Nowoczesna, w pełni zautomatyzowana podczyszczalnia, umożliwia również prowadzenie przez naukowców Łukasiewicz – ŁIT prac badawczych, prac naukowych i prób technologicznych koniecznych do realizacji jednego z wyzwań współczesnego przemysłu – gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli opracowania technologii oczyszczania ścieków przemysłowych oraz odzysku wody w procesach technologicznych chemicznej obróbki włókna.

Inwestycja o wartości prawie 2,5 mln zł, została w znacznej mierze sfinansowana ze źródeł zewnętrznych. Instytut pozyskał środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz z budżetu państwa decyzją ministra właściwego ds. nauki. Zakres projektu obejmował przebudowę istniejących pomieszczeń Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego, wyposażenie ich w instalację do podczyszczania ścieków przemysłowych oraz budowę zewnętrznego węzła mieszania ścieków. Inwestycja składa się ze zbiornika uśredniającego dla ścieków surowych, sita obrotowego, systemu flotacji (koagulacja, flokulacja) wraz z systemem korekty pH, a także systemu odwadniania osadu. Budowa podczyszczalni wraz z towarzyszącą infrastrukturą była niezbędna do zapewnienia Instytutowi bezpieczeństwa dostaw mediów.

 

dr Radosław Dziuba, dyrektor Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego

"Towarzysząca termomodernizacji redukcja zużycia energii cieplnej oraz elektrycznej pozwoli na zmniejszenie kosztów funkcjonowania budynków instytutu oraz poprawę komfortu pracy pracowników co było dla nas kluczowe z punktu widzenia realizowanego projektu. Instytut realizując tę inwestycję wpisuje się również w osiągnięcia globalnych wskaźników środowiskowych w kontekście zmian klimatycznych. Jednocześnie odświeżona i docelowo podświetlona fasada pozwoli na zupełnie nowe postrzeganie naszych obiektów i przyczyni się do lepszego wizerunku miasta."

 

Łódzki Instytut Technologiczny

Podczyszczalnia ścieków