Odpowiedź na potrzeby mieszkańców

MOSTY. Przedszkole w Mostach to długo wyczekiwana w gminie Kosakowo inwestycja. W nowoczesnym przedszkolu zagościło 200 dzieci w wieku 3-6 lat.
Duży napływ do gminy młodych rodzin z dziećmi rodzi duże zapotrzebowanie na placówki oświatowe, gmina się rozbudowuje, zapewniając swoim mieszkańcom niezbędną infrastrukturę do codziennego funkcjonowania i zaspokojenia ich potrzeb. ostanie otwarte we wrześniu przyszłego roku.

Obiekt przeznaczony do szkolnictwa przedszkolnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą – plac zabaw dla dzieci, wiata śmietnikowa, przyłącze wodno-kanalizacyjne i kanalizacja deszczowa, sieci energetycznej, oświetlenia terenu, mury oporowe, rozbiórka i budowa nowej stacji transformatorowej wraz z infrastrukturą komunikacyjną tj. chodniki, wewnętrzne drogi dojazdowe, pożarowe i miejsca postojowe przy ulicy Gdyńskiej w Mostach.

Budynek przedszkola stanowi trzykondygnacyjny budynek w skład, którego wchodzi poddasze w części techniczne i nieużytkowe, z dachem stromym wielospadowym krytym blachą powlekaną na rąbek. Obiekt zapewniający funkcje edukacyjne i opiekuńcze dla dzieci zawiera: 8 oddziałów dla ok. 200 dzieci (w tym 1 oddział z możliwością wykorzystania na oddział żłobkowy) – sale zajęć dla dzieci wraz z zespołami sanitarnymi, 2 sale warsztatowe, pomieszczenia administracyjno-socjalne, pomieszczenia gospodarczo-techniczne, blok żywieniowy (kuchnia z zapleczem, przystosowana do przyjmowania posiłków dań obiadowych w termoportach, z możliwością przygotowywania na miejscu śniadań i podwieczorków), pomieszczenia wspólne, w tym szatnie dla dzieci, wózkownie, salę gimnastyczną - wielofunkcyjną, gabinety (logopedyczny, psychologiczny, terapeutyczny), gabinet pielęgniarki oraz pomieszczenia sanitarne.

Budynek spełniający wymogi dostępności dla niepełnosprawnych do wszystkich pomieszczeń użytkowych na wszystkich kondygnacjach. Infrastruktura dostępna dla dzieci, rodziców, personelu i gości ze specjalnymi potrzebami w tym niepełnosprawnościami.

Budynek wyposażony w instalację wodociągową (wody zimnej użytkowej; wody ciepłej użytkowej i cyrkulacyjnej; hydrantowej), kanalizację sanitarną, kotłownię zlokalizowaną na poddaszu (źródło ciepła dla ciepłej wody użytkowej, ogrzewania, ciepła technologicznego), instalację centralnego ogrzewania (ogrzewanie podłogowe, grzejniki ścienne - na klatkach schodowych i w pomieszczeniach technicznych), gazową, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepłą, klimatyzacji, instalacji elektrycznych: zasilania, gniazd wtyczkowych, odgromową i uziemiająca, oświetleniową, awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego, wyłącznik pożarowy, mikro instalację (panele fotowoltaiczne o sumarycznej mocy zainstalowanej 49,595 kW), instalacji teletechnicznych: sieci strukturalnych i CCTV (monitoring zewnętrzny i wewnętrzny), oddymiania klatek schodowych, systemu sygnalizacji włamania i napadu, kontrolę dostępu, nagłośnienia.

Instalacje zewnętrzne – wody, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej wraz z podziemnymi zbiornikami bezodpływowymi, instalacja zasilająca elektroenergetyczna WLZ od stacji transformatorowej do budynku, kanał technologiczny, oświetlenia, monitoringu terenu; instalacja zewnętrzna skablowania linii średniego napięcia instalacji elektroenergetycznej, rozbiórka słupowej stacji transformatorowej i budowa nowej kontenerowej stacji transformatorowej naziemnej.

Zagospodarowanie terenu: miejsca postojowe, w tym dla osób niepełnosprawnych, zjazd publiczny, droga pożarowa, dojazd pożarowy stanowiący jednocześnie drogę manewrową dla miejsc postojowych, chodniki, plac zabaw dla dzieci wraz z ogrodem polisensorycznym, urządzona zieleń rekreacyjna poza placem zabaw, trzy maszty flagowe, częściowe ogrodzenie terenu w tym ogrodzenie placu zabaw, wiata śmietnikowa.

Powierzchnia zabudowy budynku przedszkola: 1.134,00 mkw., powierzchnia użytkowa: 1.929,90 mkw, kubatura 10.977,50 m szesc.

Termin rozpoczęcia i zakończenia:
10.02.2022r. – podpisanie umowy,
15.02.2022r. – wprowadzenie na budowę,
26.06.2023r. – odbiór końcowy i przekazanie do użytkowania.


Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo
"Budowa przedszkola gminnego w Mostach wpisuje się w politykę, którą gmina Kosakowo realizuje od lat, czyli zapewnienie wysokiego poziomu nauki i jednocześnie niezbędną przestrzeń w naszych placówkach oświatowych, w tym również jak najwięcej nowoczesnej przestrzeni dla dzieci w wieku przedszkolnym. Do czasu rozpoczęcia inwestycji w gminie Kosakowo istniało tylko jedno przedszkole samorządowe w Dębogórzu, dlatego konieczne było zapewnienie dodatkowych miejsc w przedszkolach dla dzieci w dynamicznie rozwijającej się gminie. Po wybudowaniu tego obiektu zyskaliśmy 200 miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dodatkowo zyskaliśmy salę wielofunkcyjną oraz ogród sensoryczny. Cały budynek jest wykonany w sposób nowoczesny i sprzyjający zarówno nauczycielom, którzy tam pracują, jak i dzieciom, które spędzają tam swój czas na zabawie i nauce. Mając na względzie nieustanny rozwój, kosakowski samorząd kończy budowę kolejnego już nowoczesnego przedszkola, tym razem w innej części gminy - w Pogórzu. Docelowo ma ono zapewnić miejsce dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym."
 

Przedszkole w Mostach

Gmina Kosakowo