Barbara Michalska, prezydent Świnoujścia

Przez 32 lata funkcję miejskiej pływalni pełnił obiekt przy ulicy Żeromskiego. Powstawał w wielkich bólach. Ostatecznie jego budowę ukończono w 1988 roku. Jednak od początku istnienia obiekt ten był nieekonomiczny. Głównie za sprawą prowizorycznego (jak zakładano w 1988 roku) dachu, przez który wydostawało się ciepło, a który przetrwał do końca jego istnienia. Do ogrzania pływalni potrzebna była duża ilość kaloryferów ustawionych wzdłuż wszystkich ścian. Z każdym rokiem obiekt generował coraz większe koszty związane z eksploatacją przestarzałej technologii oraz z częstą potrzebą remontów. To oraz stopień wyeksploatowania pływalni sprawiało, że kompleksowa modernizacja przewyższałaby koszt budowy nowego. Do tego należy jeszcze dodać, że samo położenie pływalni było nietrafione – przy promenadzie, tuż przy plaży i morzu a z dala od osiedli mieszkaniowych, szkół itp.

Chodziło też o wybudowanie nie tylko samej pływalni, ale całego kompleksu rekreacyjno – sportowego, którego dotąd w mieście nie było, a z którego mogliby korzystać mieszkańcy w każdym wieku.

Nowa lokalizacja została wybrana po konsultacjach z lokalną społecznością, działającymi na terenie miasta organizacjami sportowymi, szkołami. Wybrana lokalizacja spełnia oczekiwania mieszkańców ze względu na położenie w centrum dzielnicy mieszkaniowej w pobliżu szkół i przedszkoli.

Położenie, funkcjonalność, zastosowanie nowoczesnych, ekologicznych technologii – to największe korzyści, jakie płyną z nowego obiektu. Zarówno dla miasta, jeśli chodzi o jego koszty utrzymania i jakość, jak i dla użytkowników.

Kompleks sportowy Uznam Arena stał się obiektem użyteczności publicznej, który skupia lokalną społeczność i wzmacnia jej potencjał. Szczególnie, że obiekt wyposażony jest w dodatkowe funkcje towarzyszące  jak siłownia, sauna, ścianka wspinaczkowa, której nadano imię popularnego świnoujścianina śp. Wojtka Wenty „Rekina”, współautora 13 nowych dróg i wariantów w Tatrach Wysokich. Niektóre z nich, jak „Pachniesz Brzoskwinią” na Kopie Spadowej czy „Zemsta Wacława” na Mnichu należą dziś do najbardziej uczęszczanych dróg wspinaczkowych w rejonie Morskiego Oka.

A wszystko to w nowoczesnej, przyjaznej dla użytkowników, atrakcyjnej oprawie architektonicznej z elementami sztuki. Na pływalni zamontowano w technice mozaiki naściennej obraz wielkości niemal 40 metrów kwadratowych, autorstwa znanego świnoujskiego artysty Jana Bociągi. Mozaika złożona z niemal 100 tys. drobnych szklanych elementów nadaje pływalni wyjątkowy klimat. Główne wejście do obiektu, wspólne dla pływalni i sali sportowej zostało ciekawie zaaranżowane nowoczesną architekturą wnętrza z dużą ilością przeszklenia, znajduje się tam bar, z którego mogą skorzystać użytkownicy kompleksu, uczniowie szkoły średniej przyległej do obiektu i połączonej z nim łącznikiem oraz osoby oczekujące na dzieci.

Teren wokół kompleksu zagospodarowano m.in. poprzez budowę zewnętrznego boiska do gier zespołowych i nasadzenia zieleni.

Dzięki tak przyjaznej architekturze i nowoczesnej technologii obiekt cieszy się ogromną popularnością. Liczba użytkowników pływalni wzrosła w stosunku do starej pływalni o 44 procent.

artykuł o Kompleksie Sportowym Uznam Arena - wystarczy kliknąć